Оксфордският университет планира да започне изпитания на ваксини срещу нови варианти на коронавируса в началото на лятото, заяви на изслушване в комисията по наука и технологии на британския парламент, професорът от Оксфордския университет Сара Гилбърт, която ръководи работата по създаването на британската ваксина, предаде БГНЕС.
Още: Двуличник: Путин не показва интерес към реални компромиси за Украйна
Още: На православната Коледа: Вместо да говори за мир, руският патриарх и агент на КГБ пак нарочи Запада
"Планираме да започнем клинични изпитвания в началото на това лято, като използваме нови версии на ваксината", каза Гилбърт. Според нея процедурата за одобрение на модифицирани лекарства се обсъжда с властите на кралството. Настоящата процедура за одобряване на сезонни ваксини срещу няколко щама на грипа може да служи като пример.
"Не очакваме, че ще трябва да тестваме ваксината за ефикасност или да повторим третата фаза на клиничните изпитвания. Това ще бъдат опити, включващи стотици, а не стотици хиляди хора", добави Гилбърт.
В края на януари Оксфордският университет и неговият партньор - британско-шведска компания AstraZeneca, обявиха, че са започнали разработването на нови версии на ваксината, които ще вземат предвид мутациите в коронавируса. Според предварителните данни, някои от тях позволяват на нови варианти да избягат от имунния отговор, макар и не напълно, и могат да намалят ефективността на използваните ваксини.
Още: Шолц разчита на силни връзки със САЩ при новия президент Тръмп
Още: За пръв път от 2005 г.: Чехия отдели 2% от БВП за отбрана
Очаква се новите ваксини да бъдат готови до есента. Според професора, те може да не са необходими, но както подчерта Гилбърт, в момента е изключително важно да се подготвим за възможността за разпространение на нови по-устойчиви щамове на вируса.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Доналд Тръмп-младши отива в Гренландия
Още: "Ню Йорк Таймс": НАТО разработва нова стратегия за противодействие на руските хибридни атаки
Още: Най-новите научни данни за ваксината на AstraZeneca - ниво на защита и сериозни странични ефекти