Оксфордският университет планира да започне изпитания на ваксини срещу нови варианти на коронавируса в началото на лятото, заяви на изслушване в комисията по наука и технологии на британския парламент, професорът от Оксфордския университет Сара Гилбърт, която ръководи работата по създаването на британската ваксина, предаде БГНЕС.
Още: Шолц и Мерц единодушни: Рано е да се мисли за германски военни в Украйна
Още: Пак сигнал за повреда на кабел в Балтийско море
"Планираме да започнем клинични изпитвания в началото на това лято, като използваме нови версии на ваксината", каза Гилбърт. Според нея процедурата за одобрение на модифицирани лекарства се обсъжда с властите на кралството. Настоящата процедура за одобряване на сезонни ваксини срещу няколко щама на грипа може да служи като пример.
"Не очакваме, че ще трябва да тестваме ваксината за ефикасност или да повторим третата фаза на клиничните изпитвания. Това ще бъдат опити, включващи стотици, а не стотици хиляди хора", добави Гилбърт.
В края на януари Оксфордският университет и неговият партньор - британско-шведска компания AstraZeneca, обявиха, че са започнали разработването на нови версии на ваксината, които ще вземат предвид мутациите в коронавируса. Според предварителните данни, някои от тях позволяват на нови варианти да избягат от имунния отговор, макар и не напълно, и могат да намалят ефективността на използваните ваксини.
Още: Руска нормалност: В детска градина "разминират" мини и "атакуват" със снаряди (СНИМКИ)
Още: Италия проверява Tesla и други производители на електромобили
Очаква се новите ваксини да бъдат готови до есента. Според професора, те може да не са необходими, но както подчерта Гилбърт, в момента е изключително важно да се подготвим за възможността за разпространение на нови по-устойчиви щамове на вируса.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Фондация "Българска памет": В Македония ни клеветят
Още: Украинското разузнаване: Русия се готви да обяви „победа“ във войната до 24 февруари
Още: Най-новите научни данни за ваксината на AstraZeneca - ниво на защита и сериозни странични ефекти