Около 120 политици, журналисти и културни деятели се обърнаха към канцлера на Германия Ангела Меркел с призив да участва в кампанията по освобождаването на основателя на WikiLeaks Джулиан Асандж по време на визитата си в САЩ. Посещението трябва да се осъществи в периода 14-16 юли. Информация по темата публикува агенция ДПА, позовавайки се на писмо, адресирано до ръководителя на германското правителство.
Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)
Инициатор на петицията е германският журналист и писател Гюнтер Валраф. Сред подписалите са членове на ХДС, СДП, Свободната демократична партия, Лявата партия, Зелените, бившият външен министър Зигмар Габриел - ръководи тел на организацията „Атлантически мост”, която подпомага развитието на германско-американските отношения, както и редица дейци на литературата и културата.
„Настоятелно Ви молим да помогнете за изграждането на мостове по делото на Джулиан Асанж”, се казва в посланието. В писмото се призовава при разговорите си с президента Джо Байдън Меркел да разясни „колко важно е в интерес на защитата на свободата на медиите САЩ да се откажат от иска срещу основателя на WikiLeaks, за да може той да оздравее на свобода в семейна обстановка”. Подписалите се молят също германският канцлер да намери „хуманитарно решение за Асанж, а за президента на САЩ – вариант, който да му позволи да запази авторитета си”.
„Това би било силен и незабравим хуманитарен жест в края на мандата Ви, а за президента Джо Байдън - възможност накрая напълно да остави зад себе си ерата на Доналд Тръмп по отношение на защитата на свободата на пресата и свободата на словото,” се подчертава в писмото. Отношението към Асанж е несъвместимо с принципите на правовата държава, ужасните условия в затвора са 4хуманитарен скандал”, смятат подписалите петицията. Предвид сериозните здравословни проблеми на Асанж те призовават за спешни действия.
Още: Германия се готви за хибридна атака от Русия
Още: По-малко от 10 дни по-късно: Позната руска петролна рафинерия пак гори (ВИДЕО)
БГНЕС припомня, че на 4 януари съдът във Великобритания отхвърли искането на САЩ за екстрадиция, но Вашингтон обжалва това решение. Юридическият екип на Асанж казва, че изслушванията могат да отнемат години.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Албания казва край на ТикТок, но все още не завинаги
Още: Германската полиция разкри подробности за нападението в Магдебург
Министерството на правосъдието на САЩ обвини Асандж в шпионаж и компютърни прониквания заради публикуването на хиляди класифицирани документи от WikiLeaks. Ако бъде екстрадиран и осъден в САЩ, Асандж може да получи десетилетия затвор.