Наскоро открити показания от свидетел хвърлиха неяснота около пожара в германския Райхстаг, случил се през 1933 г. Това предава англоезичната редакция на Deutsche Welle, цитирана от агенция "Фокус".
Още: Хърватия може да увеличи средствата за отбрана
Още: "166 000 ранени и болни": Радио "Свобода" публикува база данни на руското военно министерство
Пожарът, при който голяма част от сградата на тогавашния парламент изгаря, се разглежда от историците като ключов момент по време на управлението на Адолф Хитлер, който му позволява да се придвижи към обсебването на пълната власт в страната. Нацистите използват събитието, за да оправдаят въвеждането на извънредно положение, в което започва разправа с обвинените за пожара комунисти.
В петък германски вестник публикува писмени показания от 1955 г., открити в архива на съда в Хановер. Те са дадени от Ханс-Мартин Ленингс, бивш член на нацистката групировка Щурмабтайлунг (или SA). Според записаното в нощта на пожара, Ленингс е закарал холандския комунист Маринус фон дер Лубле до сградата на Райхстага. Ленингс разкрива, че когато пристигнали на мястото, усетили „странна миризма на изгоряло, както и облаци дим, издигащи се“ от Райхстага.
Не е ясно защо SA ще водят холандски комунист в сградата на парламента посред нощ, но ако се вярва на показанията, по това време пожарът вече бил започнал.
Още: В Берлин: Мъж е тежко ранен в Мемориала на Холокоста
Още: Джей Ди Ванс разкритикува законите за свободата на словото в Германия
Фон дер Лубле по-късно е обвинен в разпалването на пожара и екзекутиран след като признава, че е извършил деянието сам, с цел, според неговите думи, да обедини комунистите срещу фашизма. Освен него подсъдими са още четирима души, но те в крайна сметка биват оправдани, като сред тях е и Георги Димитров.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Newsweek: Тръмп е дал 21 дни на ЕС да одобри капитулацията на Киев
Още: Китайски войски в Украйна? Изглеждаше немислимо, но само доскоро
Според показанието на Ленингс, той и останалите от групата му, които са закарали фон дер Лубле до Райхстага, са били принудени да подпишат документ, в който декларират, че не знаят нищо за инцидента. Малко по-късно почти всички, станали свидетели на началния етап на пожара, били убити, а самият Ленингс бяга в Чехословакия.
Историците са раздвоени по въпроса за палежа на Райхстага. Повече са съгласни, че фон дер Лубле е действал сам, докато някои обвиняват висши партийни функционери на нацистите в умишлено запалване на огъня - с цел да се сдобият с оправдание за разправа над политическите си противници.
Снимка: Архив /оцветена/
Още: Лекар за папата: Животът му е извън опасност, той дори се шегува
Още: На среща на министрите на отбраната: Европа обсъжда отново подкрепата за Украйна