Словенският президент Борут Пахор номинира Янез Янша, лидер на най-голямата партия в парламента, за премиер и поиска от депутатите да потвърдят номинацията, предаде Reuters.
Още: Рюте: НАТО трябва да засили отбранителното производство
Още: За първи път: Британски войници тестваха успешно радиовълново оръжие - убиец на дрон
Очаква се парламентът на одобри кандидатурата на Янша, лидер на десноцентристката Словенска демократическа партия (СДП), следващата седмица. Той ще замени левоцентристкия премиер Марян Шарец, който подаде оставка миналия месец.
"В разговори с парламентарните групи аз установих, че кандидатът се ползва с подкрепата на мнозинството, и можем да очакваме неговото утвърждаване (от парламента)", каза Пахор на пресконференция.
Янша е номиниран от президента ден след като СДП се споразумя за коалиция с левоцентристката Партия на модерния център, консервативната Нова Словения и партията на пенсионерите Десус. Четирите партии заедно разполагат с 48 места в 90-местния парламент, макар че един от депутатите на Партията на модерния център каза, че няма да подкрепи правителство, водено от Янша.
Още: Зеленски: Словакия плаща със суверенитета си за евтин руски газ, Фицо помага на Путин
Още: Глобална екокатастрофа: Петролният разлив в Керченския пролив задушава руското крайбрежие (ВИДЕО)
Самият Янша каза на пресконференция, че неговото правителство ще се фокусира върху подобряване на неефикасната система на здравеопазване в страната, намаляване на бюрокрацията и децентрализация. Една от главните му задачи ще бъде предстоящото председателство на ЕС през втората половина на 2021 г.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Коледното послание на Кейт Мидълтън, което накара всички да се замислят
Още: Артилерията на Путин ще замлъкне без севернокорейските снаряди и боеприпаси
61-годишният Янша беше премиер на Словения от 2004 до 2008 г. и от 2012 до 2013 г. Той е близък с унгарския премиер Виктор Орбан и призоваваше за по-стриктен граничен контрол за спиране на притока на мигранти. Неговата партия се застъпва и за въвеждане на задължителна военна служба, за да се засили армията, която в момента е съставена от професионални войници.
Янша заяви, че ще трябва да се внесат промени в бюджетния план, който бе подготвен от досегашното правителство, но не бе доразвит. Съществуващият план предвижда бюджетен излишък от около 1% от брутния вътрешен продукт за тази и следващата година. Според коалиционното споразумение правителството на Янша ще повиши пенсиите и ще даде повече пари от бюджета на местните власти.
След като бъде утвърден от парламента, Янша ще има 15 дни срок да представи състава на кабинета си, който се очаква да бъде гласуван от парламента до края на март.
Още: Недоволството в Сърбия не спира: Хиляди на протест срещу правителството (ВИДЕО)
Още: „Този ш**ан Al“: Преводаческите умения на външното министерство на Лукашенко (ВИДЕО)
Шарец, който ръководеше първото правителство на малцинството в историята на Словения, подаде оставка, защото кабинетът му нямаше достатъчна подкрепа в парламента за прокарването на важни закони. Редовните парламентарни избори трябва да се състоят в средата на 2022 г.