Британската лира загуби 0,7% от стойността си, след като станаха ясни плановете на Борис Джонсън за кратък преходен период след раздялата с ЕС, предаде БГНЕС.
Още: "Европа? За Тръмп тя е населена с Байдъновци"
Британската валута спадна до 1.3236 долара за една лира, след като в петък достигна до най-високите нива от година и половина. Причината за спада са публикуваните от британската преса планове на премиера Борис Джонсън, за които съобщават The Times и Financial Times.
Джонсън възнамерява да внесе в парламента закон, който поставя като краен срок на преходния период след Brexit 31 декември, 2020 година. Всяко удължаване на този срок ще бъде направено незаконно, което означава, че ще бъде създаден голям натиск, защото Великобритания ще трябва да договори търговските си отношения с Европейския съюз за по-малко от година.
След като Великобритания напусне ЕС на 31 януари 2020 година, страната няма да е член на Общността само на хартия, защото влиза в сила преходният период, при който действат досегашните правила, докато не бъде подписан търговски договор между Лондон и Брюксел.
Още: Рогоносецът Путин наблюдаваше как Зеленски танцуваше с "неговото момиче" Тръмп във Ватикана
Още: Гробът на папа Франциск е отворен за поклонения
Ако бъде приет закон, че този преходен период не може да продължи след 31 декември 2020 година, ще означава, че търговския договор трябва да бъде изработен и подписан за 11 месеца. В момента за това се предвиждат почти 3 години.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Надежда Нейнски видя тревога в идването на Доналд Тръмп-младши у нас
Още: След Тръмп-младши: И председателят на Европейския съвет идва у нас
Главният преговарящ на ЕС Мишел Барние предупреди, че 11 месеца не са достатъчни за изработването на подробно търговско споразумение.