Норвегия – вторият по значение доставчик на газ за Германия, предупреди, че в случай на срив на доставките на газ от Русия тя няма да може да запълни недостига на синьо гориво, съобщи БГНЕС, цитирайки Дойче веле.
Още: Ще омайва Тръмп: Русия прати успелия си млад мъж
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 03.04.25 - Къде ще е следващата голяма руска офанзива?
„Ние задоволяваме една трета от нуждите от газ на Германия, но нашите тръбопроводи вече работят с пълен капацитет. Нямаме резерви, за да компенсираме недостига“, каза норвежкият премиер Йонас Гар Стьоре в интервю за ZDF.
Стьоре пристига днес в Берлин за разговори с канцлера Олаф Шолц и едно от посланията, които ще предаде, е, че въпреки необичайно високите цени на енергията в страната му, Норвегия все пак ще остане надежден доставчик на газ за Германия в дългосрочен план.
В Германия на фона на конфликта между Русия и Украйна се чуват призиви да се прекрати зависимостта от руския газ. Християндемократът Юрген Хард призова наскоро страната да намали доставките на газ от Русия.
Още: Русия с масирана атака срещу Харков (ВИДЕО)
Още: На фона на растящия страх от война: Швеция подготвя ядрени бункери за 7 милиона души
„За мен е неприемливо, че оставаме силно зависими от газовите доставки от Русия, когато в същото време от гледна точка на международното право тя остава толкова критичен партньор. Ако Русия нахлуе в Украйна, трябва да бъде ясно, че пускането на „Северен поток-2” ще бъде невъзможно”, каза той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Там заличават идентичността на хората": Къде е затворът, в който е Имамоглу?
Още: Защо напускат работа в Германия? Пет причини за масови оставки
Бившият германски външен министър Зигмар Габриел също постави под въпрос пускането на „Северен поток-2” на фона на изтеглянето на руските войски към границата с Украйна. Западът и Украйна подозират Русия в подготовка за военна инвазия на украинска територия. Русия отрича да има подобни планове и настоява за правни гаранции от страна на НАТО срещу по-нататъшно разширяване на изток. НАТО смята подобни искания за неприемливи.