Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Нормандската среща – тест за Макрон

09 декември 2019, 08:30 часа • 1360 прочитания

Френският президент Еманюел Макрон следващата седмица ще бъде изправен пред първия голям тест на политиката си за пряко обвързване с Русия, който смути някои европейски съюзници, пише AFP, цитирана от БГНЕС.

Още: Руски дронове атакуваха украинския град Запорожие

Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 23.01.25 - Тръмп поиска от Путин да спре "тази нелепа война"

Той ще бъде домакин на срещата на върха, която ще търси напредък за прекратяването на конфликта в Украйна.

Залозите са големи. Това ще бъде първата подобна среща на върха от три години насам. И докато дипломатите са предпазливи по отношение на очакван голям пробив, провалът от постигане на конкретни стъпки за изграждане на доверие ще бъде сериозен удар върху надеждите за мир, както и върху личния престиж на Макрон.

Френският президент настоява срещата да се проведе, въпреки провеждащата се стачка срещу пенсионната реформа в страната. Той инвестира огромни усилия за прекратяване на конфликта в източната част на Украйна, отнел живота на 13 000 души.

Още: Писториус: Разполагането на германска армейска бригада в Литва върви по план

Още: Премиерът на Молдова: Руската армия трябва да напусне Приднестровието

Според анализатори, Макрон е заложил на рискова стратегия да се справи пряко с Путин, разчитайки, че един ден Русия ще разбере, че е в неин интерес да гледа на Европа като на дългосрочен стратегически партньор.

„Това е важен тест за Макрон и за европейците“, смята Мишел Дюклос, бивш посланик и старши сътрудник в мозъчния тръст „Монтейн”.

Според него, ако не спечели нищо от преговорите с Украйна, Макрон ще се изолира допълнително. Кремъл, обаче, е „достатъчно проницателен“, за да разбере, че срещата на върха трябва да бъде обявена за успешна. Путин е доволен от инициативата на Макрон, тъй като „вижда в това шанс да раздели европейците“.

През последните месеци Макрон присъствие все по-осезателно на международната сцена. В същото време Германия не се изявява като внушителен дипломатически играч, тъй като Меркел се подготвя да напусне поста си.

Още: Британският министър на отбраната предупреди Путин заради руски шпионски кораб

Още: Европейското разузнаване предупреждава: Путин може да атакува ЕС през 2028 г.

Намеренията му могат да бъдат обобщени от даденото миналия месец интервю за The Economist, в което обяви, че НАТО е „в мозъчна смърт” и Европа трябва да поддържа стратегически диалог с Русия.

Разглеждайки дългосрочните стратегически варианти за Русия под управлението на Путин, Макрон заяви в интервюто, че Москва не може да просперира изолирано, няма да иска да бъде „васал“ на Китай и в крайна сметка ще трябва да избере „партньорски проект с Европа“.

Той описа руския президент като „дете на Санкт Петербург” - бившата руска столица, построена от Петър Велики като прозорец към Запада.

Коментарите на Макрон смутиха по-новите членове на Европейския съюз като балтийските държави и Полша. Те настояват за твърда линия на поведения срещу бившия си господар Русия и допринесоха за нарастващото напрежение между Франция и Германия.

След срещата на върха на лидерите на НАТО в Лондон по-рано този месец, Макрон не се разкая и остана категоричен по въпроса за отношенията с Русия.

„Кой е враг на НАТО? Русия вече не е враг. Тя остава заплаха, но е и партньор по някои теми. Нашият враг днес е международният тероризъм и в частност ислямисткият тероризъм”, заяви той.

Изданието цитира френски дипломатически източник, според когото Русия не може завинаги да изпълнява ролята на „смутител на реда” с политики като тази спрямо Сирия, за да задържи президента Башар ал Асад на власт или спрямо Турция, която е член на НАТО.

„Ако способността ви да създавате неудобство, е единственият ви лост, това не е трайна и жизнеспособна стратегия”, твърди дипломатът. Според него е налице и „дълбока руска загриженост да не бъде вкарана в съперничество с Китай”.

Според Константин Калачов – директор на политическа експертна група в Москва, би било наивно да се мисли, че Еманюел Макрон може да упражнява всякакъв вид влияние върху Владимир Путин с цел сближаване на Русия към ЕС.

"Има само един човек, който може да повлияе на президента Путин. И това е самият президент Путин", твърди той.

Калачов допълва, че Путин няма интерес този конфликт (в Донбас – бел. ред.) да се влошава. Но иска всяко решение да бъде изготвено според неговите условия.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес