Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Няма разлика в качеството на храните в Западна и Източна Европа

24 юни 2019, 19:00 часа • 4867 прочитания

Някои от храните в ЕС имат различно съдържание, но то не зависи от това за коя държава в Европа са предназначени. Това показват резултатите от общоевропейската кампания за тестване на хранителни продукти, поръчана от ЕК, чиято цел е да установи дали има двоен стандарт при храните в различните части на ЕС.

Проучването оценява 1380 проби от 128 различни храни от 19 държави-членки. То обаче не е представителна извадка за голямото разнообразие на хранителни продукти на общия европейски пазар, посочват от Брюксел.

Докладът установява, че:

23% от храните имат еднакво изглеждаща опаковка и еднакво съдържание, а при 27% от тях разликите в състава им в различните страни от ЕС са придружени с различна лицева страна на опаковката.

22% от продуктите имат подобни опаковки, но различен състав, а 9% от продуктите, представени като едни и същи, имат различен състав.

Според изследването при използването на еднаква или подобна опаковка на продукти с различно съдържание няма географска тенденция.

Докладът изрично посочва, че разликата в съставките на тестваните продукти, не представлява непременно разлика в качеството на продукта.

Според европейските закони продажбата на стока като еднаква на стока, предлагана на пазара в други държави членки, при положение че тази стока се различава значително по състава и характеристиките си, без за това да има основателни и обективни причини, се смята за нелоялна и незаконна заблуда на потребителите.

Европейската комисия са доволни, че не са открити разлики в храните между Източна и Западна Европа. Те обаче са притеснени, че 1/3 от тестваните продукти, продавани под еднаква или сходна марка, имат различен състав.

Сдружение "Храни и напитки България" изказа задоволство от заключенията на проучването, които потвърждават твърдението на производителите, че разликите в състава не са разлика в качеството, а се дължат на различни рецепти. Целта е продуктите да отговарят по най-добрия начин на нуждите на потребителите, като се използват местни суровини, а производителите се съобразяват с местното законодателство.

От браншовата организация са доволни, че няма основания за подкрепа на тезата за разлики в качеството на храната по оста "Изток-Запад".

Илия Лазаров
Илия Лазаров Отговорен редактор
Новините днес