Никола Стърджън ще подаде оставка като първи министър на Шотландия след повече от осем години на поста, съобщава Би Би Си, цитирана от БНР.
Стърджън е първи министър от ноември 2014 г., когато пое поста от Алекс Салмънд след неуспешния референдум за независимост.
Тя стана най-дълго управлявалият първи министър на Шотландия.
Лидерът на Шотландската национална партия (ШНП) заявина пресконференция, че "в главата и в сърцето си" е знаела, че е настъпил моментът да се оттегли, след като близо десетилетие беше на власт. Тя настояваше за независимост на Шотландия и противопоставяне на Брекзит.
52-годишната жена си тръгва като лидер на Шотландия и ръководител на Шотландската национална партия, най-голямата партия в автономния парламент, след като бе изправена пред нарастващ натиск заради тактиката си за независимост и заради правата на транссексуалните.
Тя потвърди, че ще остане на поста първи министър, докато ШНП не избере нов лидер.
"Това решение идва от по-дълбока и дългосрочна оценка", заяви Стърджън, като настоя, че напускането ѝ "не е реакция на краткосрочен натиск".
"Знам, че то може да изглежда внезапно, но аз се боря с него - макар и с променливи нива на интензивност - от няколко седмици."
Стърджън, която стана първата жена начело на Шотландия, когато пое властта през 2014 г., се зарече да продължи да настоява за независимост на Шотландия.
Тя се погрижи за безпрецедентен изборен успех на ШНП, докато настояваше за нов референдум по въпроса.
Поста пое след последното допитване, на което шотландците отхвърлиха откъсването от останалата част на Обединеното кралство с повече от 10 процентни пункта, и упорито настояваше за нов вот.
Правителството на Обединеното кралство, което трябва да одобри провеждането на нов референдум, настоява, че гласуването през септември 2014 г. е било събитие, което се случва веднъж на поколение, и отказва да разреши провеждането на нов.
"Държавен служител"
През 2021 г. ШНП спечели четвърти пореден мандат на власт в Единбург на базата за провеждане на ново допитване, като записа най-голям дял от гласовете на избирателите.
Но не ѝ достигна един глас за абсолютно мнозинство и се съюзи със Зелените, за да остане на власт.
Парламентът на Шотландия и неговата управляваща изпълнителна власт бяха сформирани през 1999 г. в рамките на реформите за децентрализация, създадени от тогавашното лейбъристко правителство в Лондон.
Но от 2021 г. насам стремежът към независимост е в застой, като множество скорошни проучвания на общественото мнение показват намаляваща подкрепа в Шотландия за отцепване.
Някои критици, дори в управляващата ШНП, обвиниха Стърджън, че не е успяла да представи печеливша стратегия по въпроса, след като през ноември Върховният съд застана на страната на правителството на Великобритания, блокирайки ново гласуване.
Тя се сблъска и с отпор заради подкрепата си за правата на транссексуалните, след като се забърка в спор дали транссексуалните жени могат да бъдат настанявани в изцяло женски затвори.
Въпреки това още миналия месец тя настоя, че ще остане на поста си, като заяви пред Би Би Си, че "далеч не е готова" да се оттегли след шокиращото напускане на Джасинда Ардърн като министър-председател на Нова Зеландия.
Политическите съюзници веднага отдадоха почит на Стърджън, като депутатът от ШНП Стюарт Макдоналд я определи като "най-добрия държавен служител в епохата на децентрализацията", а напускането ѝ като "огромна загуба".
"Нейната обществена служба, лична устойчивост и ангажираност към Шотландия са несравними и тя служи на нашата партия както никой друг", добави той. , АФП