НАТО вече не е задължен да ограничава разполагането на своите войски в Източна Европа, както се изисква от учредителния акт НАТО-Русия. Това заяви зам. генералният секретар на Алианса Мирча Джоана, съобщава изданието CNA. По думите му самата Москва е "лишила от каквото и да е съдържание" предишните ангажименти, като е атакувала Украйна и е прекратила диалога с НАТО.
Още: Ще омайва Тръмп: Русия прати успелия си млад мъж
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 03.04.25 - Къде ще е следващата голяма руска офанзива?
Както е известно, в съответствие с Основополагащия акт от 1997 г., насочен към възстановяване на отношенията между Русия и Северноатлантическия алианс, и двете страни се съгласиха да работят за „предотвратяване на всяко потенциално застрашаващо натрупване на конвенционални оръжия в съгласуваните региони на Европа, включително Централна и Източна Европа".
"Те взеха решение, поеха ангажимент да не нападат съседите си, което правят сега, и да провеждат редовни консултации с НАТО, което сега не правят. Затова смятам, че този основополагащ акт фактически не действа заради Русия“, казва Джоана. Той подчертава, че самата Русия всъщност се е отклонила от условията на споразумението от 1997 г.
„Сега нямаме ограничения да имаме твърда позиция на източния фланг и да гарантираме, че всеки квадратен метър от територията на НАТО е защитен от член 5 и нашите съюзници“, добавя заместник генералният секретар на НАТО.
Още: Русия с масирана атака срещу Харков (ВИДЕО)
Още: На фона на растящия страх от война: Швеция подготвя ядрени бункери за 7 милиона души
Джоана не дава подробности за подобно планирано разполагане, но казва, че очаква „надеждно, гъвкаво и устойчиво присъствие“.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: "Там заличават идентичността на хората": Къде е затворът, в който е Имамоглу?
Още: Защо напускат работа в Германия? Пет причини за масови оставки
През 2017 г. НАТО вече разположи многонационални оперативни групи в балтийските държави и Полша като сдържащ фактор. След руската инвазия в Украйна в края на февруари Алиансът изпрати там подкрепления. Балтийските държави призоваха за по-голямо присъствие на своите съюзници там, включително създаването на бригади, които да заменят по-малките тактически групи.
Очаква се министрите на отбраната от страните на НАТО да се срещнат в средата на юни, за да обсъдят този и други въпроси. Освен това лидерите на страните членки на Алианса ще се съберат на среща на върха на НАТО в Мадрид в края на юни, за да одобрят всякакви промени.
По-рано генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг заяви, че Северноатлантическият алианс продължава да оказва помощ на Украйна и в момента снабдява страната с все по-модерна техника. Той отбеляза също, че ако настоящата война прерасне в пълномащабна война между НАТО и Русия, това ще причини много повече щети.
Още: VIP зимнина: Конфитюрът от малини на Меган Маркъл излиза на пазара с цена 14 долара
Още: Кой ще спечели битката за съкровищата на Арктика? Борбата между Китай, САЩ и Русия е с неясен край
ВИЖТЕ ОЩЕ: Италия разкри малко от новата стратегическа концепция на НАТО