В сряда НАТО разкритикува Глобалното споразумение за забрана на ядрените оръжия, прието от ООН през юли, определяйки го като „нереалистично“, като същевременно отправи предупреждения, че налагането му рискува да подкопае възможностите за международен отговор на програмата за атомни оръжия на Северна Корея, предава AFP.
Още: Германия осъди друмите на Тръмп, че Зеленски е "диктатор"
Още: Подготвят траурната церемония за папата
ООН прие договора през юли, въпреки че нито една от деветте страни с ядрен арсенал не участва в оформянето на споразумението или в гласуването му, а три от тях - членки на НАТО, Великобритания, Франция и САЩ, веднага заявиха, че няма да се присъединят към него, информира "Фокус".
НАТО заяви, че договорът „пренебрегва реалностите на все по-предизвикателната международна среда за сигурност" в лицето на нарастващите заплахи, особено от произтичащите от Пхенян, който неотдавна извърши шестия ядрен тест.
„В момент, когато светът трябва да остане обединен пред лицето на нарастващите заплахи, и по-специално пред сериозната заплаха от ядрената програма на Северна Корея, договорът не взема предвид тези спешни предизвикателства в областта на сигурността", се казва в изявление на Алианса.
Още: Заради "остър недостиг на въоръжение": Дания увеличава значително военния си бюджет
Още: Борис Джонсън с интересно обяснение за поведението на Тръмп спрямо Украйна и Зеленски
„Търсенето на забрана на ядрените оръжия чрез договор, който няма да ангажира нито една държава, притежаваща ядрено оръжие, няма да бъде ефективна, няма да намали ядрените арсенали и няма да засили сигурността на нито една страна, нито ще допринесе за световния мир и стабилност“, се казва в текста.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В Белград: Преподаватели охраняват студентския протест след поредния инцидент
Още: Зеленски: Да признаем наши земи за руски? Няма да го направя (ВИДЕО)
„Всъщност рискува да направи обратното“, предупреждава военната организация на Запада.
Намесата от страна на Алианса бе направена само ден, след като американският президент Доналд Тръмп заяви пред Общото събрание на ООН в Ню Йорк, че е готов да „унищожи" напълно Северна Корея.
Активисти приветстваха договора като важна стъпка, но повечето членове на НАТО бойкотират преговорите за подготовката на текста. Япония - единствената страна, която е претърпяла ядрени атаки през 1945 г., също му се противопоставя.
Още: "Великата" руска инженерна мисъл: Селскостопански мрежи срещу украинските дронове (ВИДЕО)
Още: "Никой освен Путин не е искал война в Украйна": Германия е за траен мир