За първи път децата на жертви на сталинския терор подадоха колективен иск във Върховния съд на Русия. Властите отказват да им предоставят апартаменти в Москва и други големи градове, откъдето са изгонени родителите им, съобщава Би Би Си.
Още: Ще омайва Тръмп: Русия прати успелия си млад мъж
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 03.04.25 - Къде ще е следващата голяма руска офанзива?
Възрастните хора - 16 жени и седем мъже - настояват да се спази законът от 1991 г. и решението на Конституционния съд на Русия от 2019 г., които им гарантират правото да се върнат у дома. Това е първият колективен иск за неизпълнение на решението на Конституционния съд.
Законът от 1991 г. „За реабилитация на жертви на политически репресии“ задължава руските власти да компенсират тези, които са били изпратени в изгнание или в лагери на ГУЛАГ, както и техните деца, родени на тези места.
Повечето от репресираните вече са починали, а почти 30 години по-късно под действието на закона попадат само децата на ГУЛАГ. Те имат право да се върнат в предишното местоживеене на родителите си и да получат социално жилище от държавата за сметка на това, което семействата им са загубили поради репресии.
Още: Русия с масирана атака срещу Харков (ВИДЕО)
Още: На фона на растящия страх от война: Швеция подготвя ядрени бункери за 7 милиона души
Но е почти невъзможно да упражните това право: влизането на опашката е трудно, особено в Москва, и трябва да чакате за апартамент 20-30 години. Те няма къде да се върнат, без да получат социално жилище. Всъщност те са били в изгнание повече от 70 години.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Там заличават идентичността на хората": Къде е затворът, в който е Имамоглу?
Още: Защо напускат работа в Германия? Пет причини за масови оставки
През 2019 г. Конституционният съд на Русия разпореди на федералния законодател незабавно да промени закона, за да гарантира на децата от ГУЛАГ реализацията на техните права.
Властите публично заявиха, че това решение засяга не повече от 1500 възрастни хора, които отговарят на условията, но не могат да се върнат у дома. Броят на тези хора намалява всяка година, някои от тях от много години съдят властите на Москва и други региони, но решението на Конституционния съд не е изпълнено.
Груповият иск във Върховния съд срещу Държавната дума (Би Би Си разполага с копие) е единственият достъпен за хората законен начин да изискват депутатите да се съобразяват с решението на Конституционния съд, смятат правозащитници.
Още: VIP зимнина: Конфитюрът от малини на Меган Маркъл излиза на пазара с цена 14 долара
Още: Кой ще спечели битката за съкровищата на Арктика? Борбата между Китай, САЩ и Русия е с неясен край