Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Наследниците на жертви на ГУЛАГ търсят жилищата си, властите се ослушват

28 октомври 2021, 10:03 часа • 1985 прочитания

За първи път децата на жертви на сталинския терор подадоха колективен иск във Върховния съд на Русия. Властите отказват да им предоставят апартаменти в Москва и други големи градове, откъдето са изгонени родителите им, съобщава Би Би Си.

Още: Рафинерия на "Лукойл" във Волгоград е в пламъци, украинската армия се хвали с "далекобойни подаръци" (ВИДЕО)

Още: ЕС се опасява, че Тръмп ще отмени решения на Байдън срещу Русия

Възрастните хора - 16 жени и седем мъже - настояват да се спази законът от 1991 г. и решението на Конституционния съд на Русия от 2019 г., които им гарантират правото да се върнат у дома. Това е първият колективен иск за неизпълнение на решението на Конституционния съд.

Законът от 1991 г. „За реабилитация на жертви на политически репресии“ задължава руските власти да компенсират тези, които са били изпратени в изгнание или в лагери на ГУЛАГ, както и техните деца, родени на тези места.

Повечето от репресираните вече са починали, а почти 30 години по-късно под действието на закона попадат само децата на ГУЛАГ. Те имат право да се върнат в предишното местоживеене на родителите си и да получат социално жилище от държавата за сметка на това, което семействата им са загубили поради репресии.

Още: Крупни поражения в стратегически руски обекти. Руският отговор - ракетна атака в Украйна (СНИМКИ и ВИДЕО)*

Още: Муцунски: Конституционните промени с отложено действие ще осигурят предвидимост за евроинтеграцията на Скопие

Но е почти невъзможно да упражните това право: влизането на опашката е трудно, особено в Москва, и трябва да чакате за апартамент 20-30 години. Те няма къде да се върнат, без да получат социално жилище. Всъщност те са били в изгнание повече от 70 години.

През 2019 г. Конституционният съд на Русия разпореди на федералния законодател незабавно да промени закона, за да гарантира на децата от ГУЛАГ реализацията на техните права.

Властите публично заявиха, че това решение засяга не повече от 1500 възрастни хора, които отговарят на условията, но не могат да се върнат у дома. Броят на тези хора намалява всяка година, някои от тях от много години съдят властите на Москва и други региони, но решението на Конституционния съд не е изпълнено.

Груповият иск във Върховния съд срещу Държавната дума (Би Би Си разполага с копие) е единственият достъпен за хората законен начин да изискват депутатите да се съобразяват с решението на Конституционния съд, смятат правозащитници.

Още: Шолц: Животът на заложниците трябва да е приоритет в преговорите за примирие в Газа

Още: Испания обмисля до 100% данък върху недвижимите имоти, купени от жители извън ЕС

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес