От телевизионния екран синоптиците ни предават прогнозата за времето. Често в техните включвания става дума и за климатичната криза - като причина за екстремното време. И именно заради това в Германия те все по-често стават жертва на атаки на хора, отричащи науката. Обществено-правната германска телевизия АРД разказва в своя статия за нарасналата враждебност към водещите на прогнозата за времето в германските телевизии.
Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)
Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)
През лятото на 2023 имаше много повече репортажи за събития, свързани с екстремни температури и нови метеорологични явления. Горските пожари в Италия, постоянните валежи в Алпите и наводненията в Гърция бяха част от тях. Станахме свидетели и на най-горещия юли, откакто се води статистика на температурите. Климатичната криза играе все по-голяма роля в прогнозата за времето и вече е трудно да се игнорира.
"Климатът и времето са различни неща, но климатичната система, която се променя, оказва влияние върху времето. Така в метеорологичните системи се случват промени. Просто е важно тази връзка да се изясни", казва Йозден Терли, който е синоптик в обществената медия ZDF. Той смята, че е важно да информира хората за изменението на климата, а това е и част от работата му.
Още: ЕК предупреди YouTube да не разпространява насилие и пропаганда, свързани с Хамас
Още: Финландският премиер: Русия е постоянна заплаха за ЕС
Още: След нападението в Казан: Путин се закани с унищожителен отговор
Но за хората, които отричат науката, това е особено дразнещо. Те публикуват гневни коментари и отправят нападки в социалните мрежи. "Защо се превръщаш в марионетка на климатичните истерици?", "Още един гръмогласен, който повече не бива да се слуша" или пък "Системен бърборко, това е всичко" - така изглеждат част от коментарите.
Аргументи "ad hominem" и други атаки
Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен
Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)
"Това е т. нар. argumentum ad hominem. Опитвате се да отклоните вниманието от същинския спор, ако разполагате с много малко или изобщо не разполагате с контрааргументи, а вместо това се опитвате да атакувате качествата и характеристиките на хората", обяснява психологът Филип Шмит от Института за планетарно здраве към Университета в Ерфурт. Още по време на пандемията, припомня той, научните теории многократно бяха нападани по този начин.
Йозден Терли и неговият колега Карстен Шванке, водещ на прогнозата за времето по АРД, се изправят лице в лице с подобна враждебност почти всеки ден. Шванке споделя, че има все повече опити за сплашване. Но далеч не само в Германия атаките на хората, които отричат науката, са насочени конкретно срещу метеоролозите. Подобни случаи има и в други страни - например в Испания и САЩ. Най-силно засегнати са синоптиците, които се появяват по телевизията. Нападките към тях са най-различни - те започват с обиди и обвинения, че се разпространяват лъжи, и стигат чак до заплахи и враждебност на расистка основа.
Още: Германия се готви за хибридна атака от Русия
Още: Денков призова медиите за по-сериозни мерки срещу руската пропаганда (ВИДЕО)
В случая с Шванке и Терли сред коментаторите се срещат и противници на обществените медии. Но и синоптиците в германските частни телевизии все по-често стават жертва на нападки. Редовно получаваме подобни съобщения, потвърждава говорителка на wetter.com, където се продуцират всички метеорологични предавания на групата ProSieben/SAT 1.
Обвинения в платена пропаганда
Албан Бурстер, който представя прогнозата за времето по ProSieben и по SAT 1, е добре запознат с атаките - самият той чете и чува подобни нападки често. "Хората все по-често казват, че разпространяваме платена пропаганда, че драматизираме прекомерно климатичната криза, че трябва да отстъпим от ляво-зелената ни идеология", посочва Бурстер. Той обяснява, че особено в социалните мрежи тонът през последните месеци е станал много по-рязък.
Негативни реакции има и в каналите на социалните мрежи на синоптици на RTL, казва говорителка на компанията. Към тях се отправят обвинения в истерия, преувеличаване и всяване на страх, породени от идеологически мотиви.
Още: Европарламентът задължи държавите да си защитят журналистите и медиите от вредни намеси и шпиони
"Всичко е позволено"
Хората, отричащи науката, получават подкрепа и на политическа и медийна основа, обясняват метеоролозите. Особено дяснопопулистките партии са си поставили за задача да атакуват научно утвърдени позиции, казва психологът Филип Шмит. "Идеята зад това е да се внуши, че всичко е позволено. Тоест ако вече не можете да вярвате на нищо, дори и на научните данни, тогава аз мога да ви разказвам всичко възможно", обяснява той.
"Според мен учените, метеоролозите и журналистите трябва да отбраняват по-смело своите тези и да не се примиряват с всичко", заявява Терли пред АРД. "Ако фактите вече не се приемат насериозно, значи имаме огромен проблем в нашето общество, който далеч надхвърля темата за отричането на науката."
Още: Божидар Божанов обясни кой и защо премахна хиляди публикации на журналисти във Facebook
Източник: Дойче веле
България и САЩ ще борят чуждестранната дезинформация
Унгария уволни двамата си топ метеоролози - провалили празник с грешна прогноза
Христо Чипилски и алгоритъмът на времето
Глас от НИМХ: По чудо още има прогноза за времето
БАН се съгласи за частично отделяне на НИМХ
160 000 лв. отиват на първо време за метеоролозите, ще се търсят и поетапно решения
Председателят на БАН подкрепя исканията на метеоролозите