Нападателят от коледния базар в Берлин си направил селфи до дома на Меркел

24 октомври 2019, 15:35 часа • 1009 | прочитания

Тунизиецът Анис Амри, който се вряза с откраднат от него камион в коледния базар в Берлин, си е направил селфи пред сградата с апартамента на канцлера на Германия Ангела Меркел седмици преди атаката. Това потвърдиха източници, близки до разследването, предаде АФП.

Още: След митата на Тръмп: Евросъюзът готви ответни мерки

Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 03.04.25 - Къде ще е следващата голяма руска офанзива?

Снимката е открита в телефона на Амри като част от мащабно разследване на федералната полиция на смъртоносната атака през 2016 г., при която загинаха 12 души, а ДАЕШ ("Ислямска държава") пое отговорност.

На снимката, разпространявана от германски медии, Амри позира с тъмно яке с качулка. Не е ясно дали той е планирал да атакува канцлера.

Според изтекла в публичното пространство оценка на полицията, съобщена от обществената телевизия ARD, снимката е направена почти седем седмици преди нападението.

Още: "Там заличават идентичността на хората": Къде е затворът, в който е Имамоглу?

Още: Защо напускат работа в Германия? Пет причини за масови оставки

На телефона на Амри са открити и други снимки, направени в квартал "Берлин - Мите", където Меркел и съпругът й живеят, известно като Музеен остров.

Полицията е отбелязала, че Амри може да е проучвал района, където се намира и Берлинската катедрала, с цел откриване на потенциална мишена за атака. Но източници, близки до разследването, разкриха пред АФП, че специалната комисия, която разследва атаката и провала на разузнаването да предотврати нападението, вярва, че снимките са направени "без намерение за шпиониране".

Още: VIP зимнина: Конфитюрът от малини на Меган Маркъл излиза на пазара с цена 14 долара

Още: Кой ще спечели битката за съкровищата на Арктика? Борбата между Китай, САЩ и Русия е с неясен край

24-годишният Амри открадна камион и уби полския шофьор на товарния автомобил преди да убие още 11 души и да рани десетки на коледния базар в центъра на Берлин на 19 декември 2016 г. Той беше застрелян от италианската полиция в Милано четири дни по-късно при опит да избяга.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес