Най-големият донор на кампанията за напускане на Великобритания от ЕС се разследва от британските криминални служби за предполагаеми връзки с Русия. Това съобщава британският вестник The independent, цитиран от Агенция "Фокус".
На АНС са предоставени имейли на мултимилионера Арън Банкс, съосновател на кампанията Leave.EU, разкриващи преди това неизвестни срещи между бизнесмена и руския посланик в Лондон, според The Times. Eлектронните писма показват, че на Банкс са предложени три руски бизнес сделки за натрупването на средства за вот за Brexit, включително акции от златна мина в Западна Африка, притежавани от руската държавна диамантена минна организация "Алроса".
Разкритията за обема на руските контакти на Банкс ще доведат до по-нататъшно разглеждане на въпроса дали руснаците са се опитвали да повлияят на гласуването за Brexit. Според The Independent британските служби си сътрудничат със специалния американски прокурор Робърт Мълър, който води разследване за руската намеса в американските президентски избори. В разследването се е включило и Ми-5.
Арън Банкс заяви, че не е участвал в нито еднa от сделките, въпреки че дружество, ръководено от неговия бизнес партньор Джим Мелън, е получило акции под пазарната цена в "Алроса" според Ню Йорк Таймс. Банкс е казал на "Таймс": "Нека да разследват. Всичко това ме кара да изглеждам като мистериозен човек.
В САЩ демократите в Конгреса наскоро получиха копие от комуникациите на Банкс и разследват дали той, Найджъл Фарадж и други висши членове на Leave.EU са служили като мост между Москва и кампанията на Доналд Тръмп. В неделя по BBC, Фарадж е казал, че няма "никакви доказателства", че Банкс е направил нещо нередно. Той добави, че може да е било "неразумно" Банкс да ходи на обяд с руския посланик, но по онова време руснаците "не бяха такива демони", както сега.