Според проучване състоянието на най-богатите хора в света е намаляло с 10% през 2022 г. заради войната в Украйна, но перспективите пред тях през тази година са светли, предаде АФП.
Още: Германия се готви за хибридна атака от Русия
Проучването, проведено от базираната в Лондон консултантска компания Knight Frank, разглежда състоянието на така наречените ултрабогати лица (UHNWI): хора с нетно състояние от поне 30 млн. долара, в което влиза и основното им жилище.
"Предизвикателствата на пазарите означават, че богатството на повечето от тях е намаляло през миналата година, като колективното им богатство е спаднало с 10%, което е с еквивалент на 10,1 трилиона долара", се допълва в него, цитирано от БГНЕС.
"Миналата година ситуацията в Украйна подхрани енергийната криза в Европа и увеличи и без това рязко покачващата се инфлация", каза Лиъм Бейли, ръководител на глобалните проучвания на Knight Frank. "В резултат на това през 2022 г. се наблюдаваше едно от най-резките възходящи движения на световните лихвени проценти в историята", добави той.
Още: По-малко от 10 дни по-късно: Позната руска петролна рафинерия пак гори (ВИДЕО)
Още: Албания казва край на ТикТок, но все още не завинаги
Въпреки че четирима от всеки десет от ултрабогатите са отбелязали увеличение на богатството си през 2022 г., "преобладаващата тенденция е била отрицателна", се казва в доклада. Това едва ли е изненадващо, като се има предвид повишаването на лихвените проценти, прилагано от няколко централни банки, за да се противодейства на повишаването на инфлацията, добави той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Германската полиция разкри подробности за нападението в Магдебург
Още: 36-годишна дама оглави новото исландско правителство (СНИМКА)
Най-силно са засегнати свръхбогатите в Европа, където състоянието им е намаляло със 17%, следвани от Австралия с 11% и Северна и Южна Америка с 10%. Африка и Азия се отърваха по-леко със загуби от 5 и 7 %.
"Валутните курсове оказаха значително влияние", пише Флора Харли, редактор на доклада. "Силата на долара беше ненадмината и се дължеше на непоколебимия ангажимент на Федералния резерв към един от най-бързите цикли на повишаване на лихвените проценти в историята", добави тя. Все още има "значителни рискове" за световната икономика, каза Бейли. От Knight Frank заявиха, че 69% от богатите инвеститори очакват ръст в портфейла си през тази година.