Пандемията предизвиква огромни проблеми за работните места на над милиард работници по света, които са изправени пред риск да я загубят или вече получават по-малко пари в резултат от това. Това сочат данни на Международната организация на труда (МОТ), цитирани от Euronews.
Агенцията на ООН смята, че пандемията ще нанесе много по-сериозни щети на световната икономика от глобалната рецесия преди десетилетия.
"През 2008-2009 г. загубихме около 22 млн. работни места по света. Нашите прогнози за следващите три месеца сочат, че ще загубим еквивалента на 195 млн. работни места по света", каза изпълнителният директор на МОТ Гай Райдър пред изданието, отбелязва "Фокус".
"Това е катастрофа. Но предполагам, че в свят, където четири от всеки пет работници се намират под пълна или частична карантина, това не би трябвало да е изненада".
Карантината или другите подобни мерки за борба с пандемията в момента засягат около 2,7 млрд. души по целия свят. Това са около 81% от цялата работна сила по света, според нов доклад на Агенцията.
Сред тях 1,25 млрд. души или 38% от работната сила в световен мащаб, се намира в риск. Става дума за работниците в хотели, ресторанти, магазини или фабрики за облекло и други сектори, които страдат най-много от карантината.
Най-засегнати са страните от Южна и Северна Америка, както и Европа. Все пак си струва да се отбележи, че там работниците могат да се възползват и от по-добри социални помощи, според доклада. В него се казва, че по света 2 млрд. души работят в тъмния сектор, особено в развиващите се страни и те също ще бъдат засегнати от пандемията.