Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

На ниво комисия Европейският парламент иска грандиозни промени в селското стопанство

03 април 2019, 15:01 часа • 2096 прочитания

Да се ограничават годишните преки плащания за земеделски производители на ниво от 100 000 евро, но те могат да позволят на земеделските производители да приспаднат 50% от заплатите, свързани със селското стопанство, от общата сума преди намалението, заявиха депутатите. Те също така искат да насочат поне 5% от националните преки плащания към малките и средните земеделски производители чрез специално доплащане на хектар. Това реши Комисията по земеделие на Европейския парламент.

Още: С патерици, но на щурм: Ранени руски войници са хвърляни напред в Украйна (ВИДЕО)

Още: Сигнал за Тръмп: Катастрофираш, ако прибързаш с преговори с Путин за Украйна

Освен това, най-малко 2% от националните бюджети за директни плащания следва да отидат за млади земеделски стопани (доплащане на хектар за първите седем години). Допълнителна подкрепа за млади земеделски стопани следва да се предостави от средствата за развитието на селските райони. Комисията също така настоява всички плащания на хектар за земеделски стопани в рамките на държавите от ЕС или техните територии да достигнат най-малко 75% от средните преки субсидии до 2024 година и 100% до 2027 година.

Също така евродепутатите искат държавите-членки да използват средствата за развитие на селските райони за конкретни действия за насърчаване на по-голямото включване на жените в икономиката в селските райони.

Евродепутатите искат да отделят поне 30% от бюджета за развитие на селските райони за мерки, свързани с околната среда и климата, и не по-малко от 20% от преките плащания към еко-схеми. Тези доброволни еко-схеми следва да подкрепят не само околната среда, но и хуманното отношение към животните.

Още: Децата във Великобритания избраха своя дума на годината, коя е тя

Още: Голям пожар в Грозни, тази нощ много дронове в Ростовска област (ВИДЕО)

Ограничения и нови администрации

Земеделската комисия на ЕП иска и квоти като в млечния сектор за всички останали селкостопански сектори. Таваните на производство т.е. да се произвежда по-малко следва да се прилагат само "във време на сериозни пазарни дисбаланси", когато има "усилия за стабилизиране на пазарни дисбаланси". Ако ситуацията не се подобри, Комисията трябва да бъде натоварена с налагането на такса върху всички производители, които увеличават своите доставки, се казва в приетия текст. Евродепутатите искат да приложат съществуващите правила, които позволяват ограничено във времето регулиране на доставката на географски защитени сирена, шунка и вина, и върху всички други продукти, които се ползват от защитено географско указание (ЗГУ) или защитено наименование за произход (ЗНП).

Селскостопанската комисия иска да бъде разширен защитния пазарен механизъм, за да позволява публична намеса (инструмент за управление на пазара, използван при спад на цените над определено ниво) за нови продукти, като бяла захар, овче месо, свинско месо и пиле.

Предлага се и създаването на единна обсерватория на ЕС за селскостопанските пазари, която да се съсредоточи върху широк кръг от сектори, включително зърнени храни, захар, зехтин, плодове и зеленчуци, мляко и месо. Обсерваторията трябва да събира статистически данни за производството, доставките, цените, печалбите, вноса и износа, както и да издава предупреждения за ранни смущения на пазара, казват те.

Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 22.01.25 - Краят на войната е приоритет за Тръмп, увери Рубио

Още: Сиярто: България ще осигури транзита на газ за Унгария

Всички предложения могат да бъдат гледани обаче в пленарна зала едва от следващия Европейски парламент. За да се случи това, председателският съвет на новия парламент трябва да позволи - иначе всичко ще започне отначало, с гледане в комисия на нови и/или променени предложения.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес