Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

На крачка ли е Молдова от война? Четири версии за ескалация в Приднестровието

27 април 2022, 13:05 часа • 9415 прочитания

Въпреки изключителната предпазливост в действията и реториката на молдовските власти от началото на руската инвазия в Украйна, заплахата от въвличане в конфликта става все по-реална за Молдова.

Още: Путин посрещна словашкия премиер Роберт Фицо в Кремъл (ВИДЕО)

Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 23.12.24 - Ако Русия победи, САЩ ще плащат многократно повече

Сериозната ескалация в Приднестровието - проруския анклав в Молдова, се разглежда от Кишинев като умишлена провокация.

В рамките на 48 часа на територията на Приднестровието бяха извършени серия от експлозии и обстрел, при които беше повредена сградата на Министерството на държавната сигурност (приднестровски орган, който не е свързан с молдовските структури) и бяха изключени кулите на радио-телевизионния център, принадлежащ на ФГУП "Руска мрежа за телевизионно и радиоразпръскване".

"Целта на тези инциденти е да се създаде претекст за влошаване на ситуацията със сигурността в Приднестровието, което не се контролира от конституционните власти на Молдова", се казва в изявление на правителственото Бюро за реинтеграция.

Още: Руснаците атакуват на скутери позиции на "Азов" (ВИДЕО)

Още: Руски военнопленник за севернокорейските войници: Жестоки са и стрелят по всичко, което се движи (ВИДЕО)

Кой може да стои зад събитията в Приднестровието? И какво възнамерява да направи Молдова? Нека разгледаме четирите най-обсъждани теории в момента.

Русия. Странно съвпадение

Ескалацията в Приднестровието съвпадна с изявлението на генерал Рустам Минекаев, заместник-командир на войските на Централния военен окръг. На 22 април той обяви, че Русия е започнала "втората фаза на специалната операция", чиято цел е не само да установи пълен контрол над Донбас, но и да завладее цялата южна част на Украйна.

"Контролът над южната част на Украйна е още един път към Приднестровието, където също се наблюдават факти за потискане на рускоезичното население", заяви руският генерал.

Позицията на автора на това сериозно изказване, както и мястото, на което е направено (на заседание на Съюза на отбранителната промишленост на Свердловска област), повдигат много въпроси.

Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)

Още: Финландският премиер: Русия е постоянна заплаха за ЕС

Може ли това изявление да се счита за промяна в концепцията на руската военна кампания в Украйна? Беше ли санкциониран от Кремъл? Как това се вписва в предварително заявените цели за изключителна "защита на населението на Донбас"?

Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че не може да коментира военната кампания и не изясни ситуацията по никакъв начин. Руското министерство на отбраната отговори на запитването на BBC, като заяви, че провежда разследване, но не отрече изявленията на генерал Минекаев.

Коментирайки последните събития в Приднестровието, заместник-министърът на външните работи на Русия Андрей Руденко заяви, че Москва се надява да избегне ситуация, в която да се наложи да се намесва в уреждането на въпроса в региона. Това изявление беше възприето от мнозина в Молдова като явна демонстрация на истинските намерения на Кремъл.

Молдова. Предотвратяване на май 9

Рускоговорящата част от молдовското общество не изключва възможността самата Молдова да е организирала провокацията, за да повиши нивото на терористична заплаха в страната и на тази основа да забрани напълно всяко честване на 9 май.

На 19 май президентът Майа Санду подписа закон, с който се забранява използването на Георгиевската лента "в контекста на военната агресия на Русия" срещу Украйна, както и поставянето на символите "Z" и "V". Нарушенията на закона се наказват с големи глоби.

Санду подчертава, че забраната няма нищо общо със 77-годишните военни символи, а с днешните събития в Украйна.

Молдовските социалисти и комунисти, както и рускоезичните избиратели, обаче настояват, че истинските цели на правителството са да заличи напълно историята на Втората световна война и да се опита да лиши мнозинството от гражданите от тяхното културно и историческо наследство.

Те припомнят, че в момента в парламента се разглежда предложение на пропрезидентската партия "Действие и солидарност" за забрана на прожектирането на съветски филми за Великата отечествена война на всякакви средства.

За сряда в Кишинев е насрочено заседание на Обществения съвет "За свободна родина!" за координиране на събитията по случай 9 май.

"С оглед на настоящата ситуация в страната повече от всякога е необходимо, независимо от политическите възгледи, да се обединим и да изразим единна позиция", заяви Игор Тулянцев, председател на съвета.

Според поддръжниците на празничните шествия обаче Кишинев може да използва ескалацията в Приднестровието като повод да отмени всички масови прояви.

Това вече се случи в самото Приднестровие, където за следващите 15 дни е определена най-високата "червена" степен на терористична заплаха и властите трябваше да отменят Парада на победата, планиран за 9 май.

След извънредното заседание на молдовския Съвет за сигурност във вторник президентът Майа Санду заяви, че според информацията, с която разполагат властите, приднестровските сили сами са участвали в изострянето на ситуацията в Приднестровието.

Приднестровието. Ускоряване на пристигането на руските войски

С избухването на войната в Украйна въпросът за преследването на рускоговорящите граждани на Молдова отново се обсъжда активно.

Посолството на Русия в Кишинев заяви, че случаите на дискриминация по национални, езикови, културни, религиозни и други признаци се увеличават и призова сънародниците да пишат на електронния адрес на посолството, на който има сигнал за бедствие - sos.moldova@mail.ru, в случай че животът и здравето им са в опасност.

Същият генерал Рустам Минекаев открито заявява, че навлизането на руската армия в Приднестровието е необходимо, защото рускоезичното население там е потиснато. Генералът не уточни как са били тормозени руснаците в проруския анклав.

Молдова поиска от руската страна да се въздържа от изявления, които водят до напрежение в обществото, като ги нарече неоснователни. Но Кишинев признава, че Приднестровието е било и остава инструмент на Москва за решаване на геополитическите въпроси в региона.

След анексирането на Крим през 2014 г. много приднестровци започнаха да се надяват, че Русия е на път да ги преследва. На територията на непризнатата република са разположени около 1500 руски военнослужещи и мнозина смятат, че те могат да осигурят безпрепятственото преминаване на руски танкове на молдовска територия.

Според официалната версия на Тираспол зад нападенията в Приднестровието стоят украински диверсанти. Целта им е да въвлекат Приднестровието в конфликта. Ръководителят на региона Вадим Красноселски обаче не обясни защо смята, че това е необходимо на Украйна.

"Тръбите на РПГ-22 и РПГ-27, които бяха намерени на мястото на обстрела на сградата на МГБ, не са на въоръжение в Украйна. Много ограничен брой държави, включително Русия, ги имат във въоръжението си", казва Николай Кузмин, анализатор от Приднестровието.

Дали Украйна би могла да ги получи и по този начин да подведе Русия, можем само да гадаем.

Според него около половината от жителите на региона подкрепят действията на Русия в Украйна, а друга една четвърт не разбират напълно случващото се. Много от тях са аполитични, но преследват икономическите си интереси, докато други се страхуват от перспективата да попаднат в обсега на военните действия.

При такъв сценарий експертът е сигурен, че да се твърди, че приднестровците чакат да дойде руската армия е преувеличено.

Украйна. Пробив до склад за боеприпаси

В приднестровското село Колбасна, близо до границата с Украйна, се намира най-големият склад за боеприпаси в Източна Европа. Той съществува от 40-те години на миналия век, но повечето от оръжията са складирани там след изтеглянето на съветските войски от Германската демократична република, Чехословакия и други страни от бившия социалистически лагер.

Все повече се налага версията, че поради недостига на оръжие Украйна е изключително заинтересована да се сдобие с депото.

Тази версия не издържа на критиките на западните военни експерти най-вече поради факта, че в настоящата война Украйна изпитва остра нужда от най-новите противотанкови и противовъздушни системи, които по дефиниция не могат да се намират в съветския склад за боеприпаси.

Освен това нито едно колесно или гъсенично оборудване няма да бъде пуснато наведнъж след дълги периоди на консервиране. Най-важното е, че според експертите една умишлена провокация в тила, на западния фланг, когато всички сили са изтеглени на изток, би била пълна лудост от страна на Киев.

В същото време Западът смята, че складът в Колбасна заслужава незабавно внимание.

"Това са 22 000 тона боеприпаси под охраната на руския контингент, само на два километра от украинската граница. [...] И сега Приднестровието, както виждаме, може да има възможност да открие четвърти фронт", казва Исаак Еванс, експерт по замразени конфликти в международната организация за мирна стратегия OWP.

Според него складът в Приднестровието представлява заплаха за целия регион, включително и за Киев, и Молдова трябва да се върне към обсъждане на разпореждането с него при първа възможност.

Обединеното кралство също неведнъж е привличало вниманието на Запада към проблема.

"Призоваваме Русия спешно да изготви предложение за възобновяване на процеса на изнасяне и унищожаване на боеприпасите от площадката в Колбасна", неведнъж е заявявал ръководителят на британската делегация в ОССЕ Нийл Буш.

Какво следва?

Във вторник президентът на Молдова Майа Санду проведе извънредно заседание на Съвета за сигурност, в резултат на което беше взето решение за засилване на граничните патрули между Молдова и Приднестровието, повишаване на нивото на защита на инфраструктурата и институциите, отговарящи за обществения ред и сигурност.

ЕС е изключително обезпокоен от евентуален обрат в напрежението между Кишинев и Тираспол. ЕС призовава страните да запазят спокойствие и да не се поддават на провокации.

Според Оазу Нантой, политолог и член на молдовския парламент, когато се анализират всички горепосочени сценарии, човек трябва да си зададе въпроса - Cui prodest? (Кой има полза?)

"Трябва да си зададем въпроса кой е доволен от такава ситуация. Република Молдова? Определено не. Украйна? Не, защото Украйна трябва да съсредоточи всичките си сили в зоните на реална бойна конфронтация с Руската федерация. Режимът в Тираспол? Като се има предвид, че този режим е по-скоро мафиотски, отколкото представляващ руските интереси, по-скоро не", казва Нантой.

Той не изключва възможността Русия да си е направила труда да дестабилизира източните райони на Молдова, за да принуди част от украинските сили да се преместят от сегашните зони на война към югозападните граници на страната, за да ги защитят.

"Това е моят опит да намеря някаква логика. Смятам, че докато Молдова, Украйна и режимът в Тираспол не са заинтересовани от дестабилизиране на ситуацията, тези провокации няма да имат сериозни последици", каза експертът.

Делегация на ОССЕ, която обикновено посредничи в диалога между страните, ще пристигне в Молдова до края на седмицата. Въпреки това западните партньори смятат, че Кишинев и Тираспол трябва да се съгласят на преки преговори на фона на провокациите и приближаването на фронтовата линия.

Във вторник молдовската Служба за информационна сигурност (ISS) започна съвместно разследване на събитията с приднестровските власти.

Следете НА ЖИВО: Войната в Украйна

Анализ на Анастасия Успенская, BBC

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Илиев
Ивайло Илиев Отговорен редактор
Новините днес