Като пореден опит за демонстрация на сила от страна на руския президент Владимир Путин към Запада оценява в. „Билд“ плановете на Москва за пробен пуск на 16 междуконтинентални ракети от Баренцово море. Според изданието пускът ще бъде осъществен от някоя от най-модерните ядрени подводници на Русия - „Юрий Долкоруки“ или „Владимир Мономах“.
Все още не известно кога ще бъде извършен пускът.
Русия разполага с три подводници от клас „Борей“ - К535 (“Юрий Долкоруки”, 2008 г.), К550(“Александър Невски”, 2010 г.) и К551 (“Владимир Мономах”, 2012 г.). Тези подводници са с дължина 170 м., екипажите им са по около 100 човека и са задвижвани от атомни реактори. На борда си носят по 16 междуконтинентални ракети “Булава” SS-N-32. Тези ракети могат да бъдат изстрелвани при намиране на подводницата под вода на дълбочина от 65 м. Оръжията са с тристепенен корпус с дължина 11,5 м. и могат да поразяват цели на 10 000 км.
Подводниците от клас „Борей“ не са най-големите в руския подводен флот, но са най-модерните. Досегашните великани на руснаците – подводници клас „Акула“, постепенно ще бъдат изтегляни от експлоатация.
Според експерти пускът на 16 ракети при едно учение ще е най-мащабният тест на ракети, способни да носят ядрени бойни глави, от 25 г. насам. Все още не е известно дали ще бъдат запуснати 16 ракети – някои източници говорят за пуска само на две ракети.
Според руската страна цел на изстрелването на ракетите е проверка на боеспособността на подводния флот на страната. Според бившия командващ NORAD Кен Пени предстоящите ракетни тестове не трябва да будят притеснени. Подобни действия се извършват и от други страни. САЩ наскоро провериха чрез пуск готовността за използване на ракета „Минитмън“. Китай също извършва подобни учебни стрелби