Миротворци в Украйна – стиска ли ѝ на Европа да действа?

26 март 2025, 07:30 часа • 2683 | прочитания

Една от позициите на британския премиер Киър Стармър досега е желанието му да събере "коалиция на желаещите", пише Spectator. Трудно е да се обвинява министър-председателят за стремежа му да обедини страните за постигане на мирно уреждане на войната в Украйна, но има проблеми, които не могат да бъдат решени. Кой ще влезе в коалицията? Каква ще е нейната роля в Украйна? Какви правомощия и способности ще са ѝ необходими, за да изпълни тази роля и откъде ще ги получи? Отговорите на тези въпроси са неясни и все още могат да се променят, така че нека погледнем какво имаме днес.

Само преди два месеца украинският президент Володимир Зеленски заяви, че осигуряването на мирно уреждане ще изисква "най-малко 200 000 души… това е минимумът, а сили по-малки от това са незначителни". Тази брой беше значително намален, тъй като реалността се промени: когато Стармър посети президента Тръмп в края на февруари, той посочи броя на около 30 000, докато след това той вече говори за „подкрепящи сили повече от 10 000".

Когато Стармър свика първата среща на 2 март, на нея присъстваха представители от 16 държави: Канада, Чехия, Дания, Финландия, Франция, Германия, Италия, Нидерландия, Норвегия, Полша, Румъния, Испания, Швеция, Турция и Украйна пристигнаха в Обединеното кралство. Той обеща, че Великобритания ще предостави "сухопътни и въздушни сили". Повече от 30 държави, включително Австралия, Нова Зеландия и Япония, взеха участие в конферентния разговор. Британски служители признаха, че не всички от тях биха предоставили сухопътни сили. Още: "Театърът" на Стармър: Британски военни недоволстват, че ще ги пращат в Украйна

Висши военни се срещнаха в постоянния съвместен щаб на Министерството на отбраната в Нортууд, за да изготвят по-подробни оперативни планове за „подкрепящите сили“, въпреки че британски източници отрекоха това, някои присъстващи считат, че фокусът на министър-председателя постепенно се измества от разполагането на значителни сухопътни сили към потенциалната роля на въздушните и морските сили за осигуряване на мирно споразумение.

Желание има, но какво реално ще се случи?

Какво точно може да предложи Обединеното кралство? С обща численост от 30 000 или дори 10 000 души, британската армия изключително трудно ще намери сили дори за бригада от около 5000 души. Реалността е сурова: шестмесечна ротация означава, че ще участват общо 15 000 души, една пета от цялата британска армия. Правителството изключи възможността да „избягаме от ангажиментите си към други страни“, така че има малко място за маневриране. Още: Миротворци в Украйна: Макрон с нова идея, която не изглежда никак реалистична (ВИДЕО)

Властите във Великобритания от няколко седмици заявяват, че американската помощ е жизненоважна и че разполагането на британските войски "трябва да стане в контекста на сигурен и траен мир, с необходимата подкрепа на САЩ". Стармър говори за "подкрепа", което означава най-малко въздушна мощ, логистика и разузнаване от САЩ. Но това вече не е достъпно и е малко вероятно тази ситуация да се промени.

От Даунинг стрийт увериха, че други членове на коалицията ще осигурят сухопътни сили от "значителен брой държави". Франция почти сигурно ще го направи, а Турция, Австралия, Нова Зеландия, Канада, Дания и Швеция може да последват примера й. Италия отказа, както и Финландия, докато Полша, Естония, Латвия и Литва, всички граничещи с Русия, вероятно ще дадат приоритет на осигуряването на собствените си граници. Полският премиер Доналд Туск съобщи миналия месец: "Нямаме планове да изпращаме полски войници на украинска територия". Задачата да се съберат 30 000 души изглежда изключително трудна.

Великобритания също няма много възможности във въздуха или морето. Предполага се, че RAF може да разположи изтребители Typhoon, за да помогне за поддържането на мира. В страната има 137 Typhoon, от които 26 от най-старите трябва да бъдат изведени от експлоатация този месец. Останалите самолети са предназначени не само за противовъздушната отбрана на страната, но и за британските сили в Кипър, Катар и мисията на НАТО за въздушна полиция в Полша. Още: Заповед за британските спецчасти: В готовност да отиват в Украйна

Каквито и да са тези сили за сигурност, те трябва да възпират Русия от нарушаване на споразумението (ако такова изобщо бъде постигнато). Русия е разположила около 600 000 войници в и около Украйна, от обща военна сила от 1,3 милиона активен персонал и 2 милиона в резерв. Тук е същината, пише Spectator.

Военните плановици ще се срещнат отново, този път в Париж, но какво могат да решат? Въоръжените сили на Обединеното кралство вече са натоварени до краен предел (макар да се съобщава, че специалните части са в готовност). Малко други държави в момента изглеждат надеждни по отношение на сухопътните сили. Силите за подкрепа биха били малки в сравнение с тези на Русия и те не могат да разчитат на Съединените щати. А и никой не знае какво ще се прави там. Един вид дипломатическо кабуки: много стилни ритуали, но малко връзка с реалността. Още: Великобритания се кани да прати войници в Украйна завинаги

Автор: Елиът Уилсън

Превод: Ганчо Каменарски

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес