Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Мирни преговори без Украйна? Путин и Тръмп играят "шах", изскочи и още една важна тема

27 януари 2025, 11:07 часа • 3262 прочитания

Вече седмица американският президент Доналд Тръмп и руският диктатор Владимир Путин играят дипломатическа игра, разменяйки си изявления и намеци, че прекратяването на войната в Украйна изисква лична среща и че може би уреждането би могло да се случи без участието на украинската страна. Отношенията между двамата лидери, които бяха обект на много спекулации по време на първия мандат на Тръмп, отново са в центъра на вниманието. Но този път контекстът е различен, пише The New York Times.

Още: Путин и Тръмп: Голямо, но крехко его, игра върху лед, в която руснакът губи позиции

Промяна в реториката на Тръмп

Миналата седмица републиканецът беше особено рязък, като заяви, че Путин „унищожава Русия“. Той заплаши със санкции и мита, ако Русия не се съгласи да преговаря: Тръмп към Путин за Украйна: По лесния или по трудния начин? Руският вой кънти (ОБЗОР - ВИДЕО).

Въпреки че подобни изявления имат ограничено въздействие предвид минималната търговия между САЩ и Русия, те представляват промяна в реториката.

Путин отговори предпазливо

На свой ред, Путин отговори спокойно и предпазливо. Той се съгласи с Тръмп, като заяви, че ако републиканецът е бил в Белия дом през 2022 г., а не Джо Байдън, Русия не би нападнала Украйна: Путин: Ако не бяха откраднали победата на Тръмп през 2020 г., можеше да няма "спецоперация" в Украйна (ВИДЕО).

Снимка: Getty Images/Guliver

Издирваният от Международния наказателен съд диктатор също така потвърди готовността си да преговаря, като предложи да се възобнови диалогът между двете страни.

Въпреки че двамата все още не са разговаряли, Тръмп каза пред репортери на борда на Air Force One, че разговорът „ще се случи скоро“. И двете страни дадоха сигнал, че дискусиите могат да включват не само войната в Украйна, а и възобновяване на преговорите за контрол на ядрените оръжия, понеже след една година изтича ключовият договор между Вашингтон и Москва.

Става въпрос за Нов СТАРТ - договорът за контрол на въоръженията, чието действие беше частично прекратено от Русия и изтича през февруари 2026 г.

Още: Мнението, че Тръмп ще отслаби подкрепата за Украйна или ще направи неизгодни за нея компромиси, е погрешно

Тръмп не се съобразява с ролята на Украйна

Тръмп, изглежда, иска да затвърди имиджа си на миротворец. Прекратяването на най-тежката война в Европа след Втората световна война би било значително постижение, което той би могъл да използва в политическата си кампания. В същото време, за разлика от своя предшественик Джо Байдън, който поддържаше принципа „Нищо за Украйна без Украйна“, републиканецът явно не се съобразява с ролята на Киев в този процес.

Цитиран е експертът по въпросите на Русия в Съвета за международни отношения и бивш служител на Държавния департамент Стивън Сестанович, който казва: „Путин най-много иска споразумението да бъде сключено изключително между Русия и Съединените щати“.

Снимка: Getty Images/Guliver

Дипломатическите маневри на Путин

Путин даде ясно да се разбере, че Русия е готова да преговаря, но само при своите условия. Те включват запазване на контрола върху около 20% от територията на Украйна, която Русия понастоящем окупира, изключване на Киев от членство в НАТО и ограничаване на военния украински потенциал.

Още: 100-дневен план на Тръмп и край на войната до 9 май 2025 г.: Реакция от офиса на Зеленски

В същото време Путин изрази интерес към сътрудничество със САЩ, особено в области като стратегическата стабилност и контрола на въоръженията. „Трябва да се срещнем и да обсъдим въпроси, които са важни както за Съединените щати, така и за Русия“, отбеляза той.

Поканата за широки разговори показва, че Путин продължава да залага на Тръмп, въпреки твърдата реторика на последния, пише NYT. Въпреки това руските официални лица все още демонизират САЩ, подготвяйки се за евентуален провал на тези разговори.

Експертът по преговорите Уенди Шърман казва, че администрацията на Доналд Тръмп трябва да бъде подготвена за сериозни предизвикателства. „Путин ще се стреми към възможно най-много териториални отстъпки, изключване на Украйна от НАТО и отсъствие на западни ядрени оръжия в Европа“, предупреждава бившият зам.-държавен секретар.

Още: Четири сценария за прекратяване на войната в Украйна: Анализ

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес