С действията си в Средиземно море Турция поставя под въпрос суверенитета на Гърция и Кипър, нарушавайки международното право. Това е заявил гръцкият премиер Кириакос Мицотакис по време на разговорите си с държавния секретар на САЩ Майк Помпео, съобщава гръцкият вестник Kathimerini.
"Последните ходове на Турция са скандална провокация на суверенните права на Кипър", казал Мицотакис.
В приветствието си към Помпео гръцкият премиер изтъква, че е много доволен от актуализирането на Споразумението за взаимно сътрудничество в областта на отбраната. Според него това ще разшири общия стратегически обхват в региона и ще допринесе за регионалната сигурност и стабилност.
Мицотакис заяви, че практиките на Анкара често не съответстват на отношението на приятелство и сътрудничество, за което Гърция настоява.
"Европейският съюз зае официална позиция по тези събития. Последните действия на Турция по блок 7 на Кипърската изключителна икономическа зона (за сондиране на нефт и природен газ) нарушават суверенните права на Кипър", посочи премиерът.
Той обясни, че Кипър иска само едно - да се прилага международното право. Мицотакис изрази надежда, че САЩ ще окаже позитивен принос за това, което според него би довело до по-конструктивен климат в Източното Средиземноморие.
Good to see Prime Minister Mitsotakis today. Had a constructive discussion on economic reform, energy cooperation, & other issues. #Greece is a pillar of stability in the region. The U.S. stands ready to partner with the new Greek government to build a prosperous future. pic.twitter.com/YRa8z7QlYg
— Secretary Pompeo (@SecPompeo) October 5, 2019
Помпео нарече Гърция "стълб на стабилност в региона" и посочи, че Вашингтон "е готов да си партнира с новото гръцко правителство, за да изгради проспериращо бъдеще".
По-рано Държавният департамент на САЩ заяви, че отношенията между Атина и Вашинтон се намират в своя "исторически връх" и двете държави инвестират в бъдещето на Източното Средиземноморие и на Балканите, включително като възстановяват Солун като "врата към Балканите за инвестиции и търговия", предаде БНТ.
Според Държавния департамент, енергийната сигурност е основополагаща за икономическата и политическата сигурност, както и за защита на суверенитета. Затова Гърция съдейства за навлизането на нови енергийни източници в Европа посредством завършването на Трансадриатическия газопровод (ТАР).
Количеството втечнен природен газ, пристигащ в Гърция от САЩ, се е удвоил през последната година и скоро ще замени Русия като най-големият източник на газ за страната.