Европейският съюз няма да се съгласи на политическо решение на конфликта в Либия, освен ако Турция и Либия не се откажат от морското споразумение, което подписаха през ноември, заяви в четвъртък гръцкият премиер Кириакос Мицотакис, съобщи в. „Kathimerini“, цитиран от БГНЕС.
Още: Гърция ще подкрепи бизнеса на засегнатите от земетресенията острови
Още: Трус с магнитуд 4,8 в Източна Турция
Международно признатият премиер на Либия Файез ал Серадж заяви тази седмица, че страната му ще бъде изправена пред "катастрофална ситуация", освен ако чуждестранните сили не окажат натиск върху базирания в източната част на страната Халифа Хафтар да прекрати блокадата на нефтените находища, която намали добива почти до нула.
През ноември Сарадж подписа споразумение с Турция, по силата на което се цели създаването на изключителна икономическа зона от южния средиземноморски бряг на Турция до североизточното крайбрежие на Либия. То очертава морски коридор, който потенциално разчиства пътя за проучвания за нефт и газ в района.
Гърция, която е на коренно противоположно от това на Турция мнение по въпроси, свързани с минерали в Егейско море до етнически разделения Кипър, казва, че споразумението е невалидно и нарушава международното морско право.
Още: Сириец нападна с нож минувачи в Австрия, има жертви (СНИМКА)
Атина вижда в него цинично заграбване, предназначено да разработването на находищата за природен газ в Източното Средиземноморие и да дестабилизира конкурентите си.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Снежна буря в Швеция предизвика невиждани верижни катастрофи (СНИМКИ)
Още: Юлия Навалная: Алексей продължава да обединява и след смъртта си
"На всички засегнати ясно дадох да разберат, че в Либия няма да има политическо решение, с което ЕС ще трябва да се съгласи“, уточнявайки, че съгласие няма да има, „освен ако тези споразумения не бъдат отменени", заяви Мицотакис пред конферентен панел На Световния икономически форум в в Давос, Швейцария.
ЕС също се противопоставя на морската сделка на Турция и Либия. Председателят на Европейския съвет Шарл Мишел заяви, че този месец той е казал на Сарадж, че споразумението „нарушава суверенните права на трети държави и не е в съответствие с морския закон на Организацията на обединените нации“.