Германският канцлер Ангела Меркел показа готовността си да намери компромис с Франция, когато става дума за реформиране на Европейския съюз, докато бе е домакин на френския президент Емануел Макрон в четвъртък в Берлин. Макрон очерта амбициозни планове за по-голяма икономическа интеграция в целия блок, но те са посрещнати със съпротива в някои страни-членки, включително сред консерваторите в партията на Меркел, пише Washington Post, цитирани от "Фокус".
Още: Най-важните предимства на френските изтребители Mirage: Украински анализ
Още: Сняг и лед блокираха следпразничните полети в Европа
„Разбира се, винаги има различни отправни точки по отношение на мненията на Германия и Франция“, заяви Меркел тя пред репортери на съвместна пресконференция с Макрон. „Нуждаем се от открити дебати и в крайна сметка се нуждаем от компромис“, допълни тя.
Докато Германия и Франция са съгласни с необходимостта от по-добра защита на външните граници на ЕС и изграждане на обща политика в областта на предоставянето на убежище, не е ясно колко подкрепа може да се очаква от Германия за плановете да се реформира финансовата структура на Съюза.
Френският президент ясно заяви, че няма да отхвърли искането си за по-голяма финансова солидарност, особено сред 19-те държави от Еврозоната.
Още: След разлива от руски петролни танкери: Откриха още мъртви животни в Черно море
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 06.01.25 - Украйна започна нови контраатаки в Курск
„Няма валутен съюз, който да оцелее, ако няма инструменти за сближаване“, заяви Макрон, цитирайки необходимостта от банков съюз - нещо, срещу което Германия се съпротивлява от страх да не се наложи да става спасител при проблеми в други страни.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Известен сръбски наемник, биещ се за Путин в Курск, е убит
Още: Русия нанесе удари с "Шахед" по Суми, но в Торецк руснаците се покриха
Меркел заяви, че Германия ще бъде склонна да се съгласи в дългосрочен план с паневропейска схема за гарантиране на влоговете, но настоя, че солидарността не трябва да подкопава икономическата конкурентоспособност сред икономиките на Съюза.