Създаването на общ формат на медицинските досиета има за цел всеки пациент да бъде по-ефикасно лекуван, в която и да е страна от ЕС.
Още: Дронове срещу руски рафинерии: В три области в Русия имаше атаки (ВИДЕО)
Още: Възстановяват поетапно тока в Испания и Португалия
В случай на инцидент в чужбина, лекарите нямат достъп до медицинските ни данни, като например от какво сме боледували или какви алергии имаме. В много случаи, за да се направи консултация в чужбина е необходимо да се отиде на място в съответната болница, въпреки че това може да стане и електронно, ако лекарят има достъп до медицинското досие на пациента. С днешната препоръка към страните членки Европейската комисия предлага решение на тези проблеми. Това обяви българският еврокомисар Мария Габриел на пресконференция в Брюксел при представяне на препоръките, съобщават от Отдел "Преса и медии" на Представителство на ЕК в България .
„Гражданите бяха много ясни – те искат да могат да контролират своите здравни данни. Над 80 процента от хората участвали в проведената обществена консултация, заявяват, че споделянето на здравни данни може да подобри лечението и превенцията на заболявания."
В момента има различни стандарти на здравни досиета в страните членки. Европейската комисия насърчава работата по цифровизацията на електронните досиета в няколко приоритетни области – здравна документация на пациента, електронни рецепти, резултати от лабораторни анализи, резултати от образна диагностика и епикризи.
Още: "Пореден опит за манипулация": Зеленски отговори на обявеното от Путин примирие (ВИДЕО)
Още: Пламна нефтено депо в Новоросийск: "Дългият Нептун" ли го удари? (ВИДЕО)
„Тези предложения отговарят на един логичен въпрос. След като гражданите могат да се движат свободно в рамките на Европейския съюз, не трябва ли техните здравни данни да се движат заедно с тях също. Водещото в нашия подход е поставянето на пациента в неговия център", допълни комисар Габриел.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 29.04.25 - Путин обяви ново примирие
Тя уточни, че обменът на данни трябва да бъде съобразен с изискванията за кибер сигурност, с регламента за електронна идентификация и с регламента защита на личните данни. Важно е и здравните данни да бъдат изчерпателни, да подлежат на проверка – пациентът да знае кой е искал информация по неговото досие, както и да са достъпни 24 часа в денонощието. По този начин пациентите биха могли да получават навременно и по-висококачествено здравеопазване, когато пътуват в чужбина.