Европа трябва да се откаже от "щастливата си васална зависимост" от САЩ и да бъде "по-обединена и силна от всякога". Това заяви френският президент Еманюел Макрон по време на двудневното си официално посещение в Португалия. Той призова европейците да "преоткрият вкуса към риска, към амбиция и власт" пред лицето на непредсказуемите действия на Съединените щати при управлението на президента Доналд Тръмп - както по въпроса за Украйна, така и по отношение на митата.
Визитата му в Португалия, първата на френски държавен глава от повече от четвърт век насам, имаше за цел, по думите на Елисейския дворец, да отбележи дълбоките и наситени връзки между двете страни.
"Виждам много хора в нашата Европа, които казват: "Трябва да бъдем мили с американците, това ще отмине, трябва да превием гръб", посочи Макрон на среща в стартъп-инкубатор за стартиращи компании за иновации и изкуствен интелект. Отговорът обаче не е подчинение и аз не съм за щастливия васалитет, обяви френският държавен глава, цитиран от BFMTV.
Още: В Донецк разстреляха и изгориха чучела на Макрон, Фон дер Лайен и Борис Джонсън (ВИДЕО)
Напротив, по думите му "европейците могат да бъдат убедени в едно нещо: те трябва да бъдат обединени и по-силни от всякога" затова трябва да се направи "много дълбок избор по отношение на технологичните, индустриалните и отбранителните въпроси".
Коментирайки посещението на украинския президент Володимир Зеленски във Вашингтон, което започва днес и цели подписването на споразумението за разработване на украинските редкоземни минерали, Макрон заяви, че това е "много добро дело".
Още: Свит в ъгъла: Тръмп унизи Макрон в Овалния кабинет (СНИМКИ)
Самият Макрон също се върна от посещение в Белия дом и запитан за резултатите от разговорите там, поясни "опитах се да обясня важността" на Украйна и нейната "екзистенциална борба" за "суверенитета и сигурността на европейците".
Както беше съобщено, френският президент се надява да е убедил американския си колега Доналд Тръмп да не води търговска война срещу Европа, а да се съсредоточи върху Китай.
Макрон: Възможно е спиране на огъня в Украйна до няколко седмици