Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Лукашенко между чука и наковалнята: Как хем да угоди на Путин, хем да се спаси от войната в Украйна?

17 октомври 2022, 17:00 часа • 5564 прочитания

Русия се опитва да въвлече и Беларус във войната с Украйна, за да си подели с някой отговорността и за да окаже допълнителен натиск върху Запада, пише украинското издание "Фокус".

Хронология на заплахите на Лукашенко към Украйна

От началото на обявяването на "специалната военна операция" (войната – бел.ред.), лидерът на Беларус Александър Лукашенко подкрепя Русия на всички нива. Той предостави територията на страната си като плацдарм за нахлуването в Украйна - Беларус беше използвана за удари с ракетните комплекси "Искандер", там беше базирана руската авиация, а по-късно той обеща и да се включи във войната наравно с Русия.

Първо Лукашенко обяви, че в Беларус се връщат руските военни - неголям брой, но "повече от 1 000 души". "Това ще бъде регионална групировка войски съвместно с Русия", заяви той. След това беларуските медии започнаха да пишат, че Лукашенко най-накрая ще осъществи идеята си за скрита мобилизация под прикритието на проверка на годността на военнослужещите. А накрая в Минск започнаха да говорят за режим на "антитерористичната операция" като външният министър Владимир Макей обясни, че има заплахи от съседни страни. "Имаше информация, че някои съседни държави планират провокации, свързани едва ли не с превземането на определени участъци от територията на Беларус", уточни той.

Началникът на Комитета за държавна сигурност (КГБ) на Беларус Иван Тертел пък коментира, че Украйна уж подготвя нападение срещу Беларус. Позовавайки се на КГБ, той заяви, че чуждестранните спецслужби са обучили в Украйна "от 100 до 300 бойци" за "въоръжено нахлуване" на беларуска територия. "Има и други сценарии. Те включват, наред с други неща, подготовка за поредица от терористични атаки на наша територия, като се има предвид, че създаваме съвместна групировка войски с Руската федерация. Става въпрос за терористични атаки на ж.п. линии, по които се движат военните формирования, наши и на нашите съюзници", каза Тертел. По-късно от КГБ заявиха, че погрешно са били разбрани, информира държавната агенция Белта, уточнявайки, че антитерористичен режим няма да се въвежда.

Лукашенко неистово се опитва да избегне пряко участие във войната

"Няма как да се изключи напълно възможността беларуската армия да атакува Украйна. Но на този етап възможността за такова хипотетично нахлуване е минимална. Нещо повече – в последно време се забелязва дипломатическа активност на беларуски представители, които търсят контакт със Запада, опитвайки се да избегнат пълната зависимост от Руската федерация", казва военният експерт Дмитрий Снегирев.

От своя страна ръководителят на Центъра за военноправни изследвания Александър Мусиенко добавя, че границата с Беларус от украинска страна е защитена - всичко е минирано, позициите са укрепени. "Ситуацията е много по-различна от тази, която беше през февруари 2022 г.", уверява експертът.

Мусиенко добавя, че Беларус в момента изпразва складовете си от военна техника, по-специално от танковете T-72, и ги прехвърля за използване в Русия. Ако беларуската армия се готвеше за настъпление, тя едва ли щеше да даде своите танкове на Русия, казва той. „Освен това, много офицери в беларуската армия не искат да участват във войната и да изпълняват заповеди на Лукашенко, а още повече на Путин. И това е значителен възпиращ фактор", допълва експертът.

Лукашенко е в тежко положение

От една страна, Путин оказва натиск върху Лукашенко и той, доколкото може, имитира непрекъсната подготовка за влизане във войната, но все не взема такова решение. Въвежда режим „антитерористична операция“, след това го отменя. После нарежда да се създаде южно командване, след това да не се създава. Всичко това е така, защото Лукашенко е в пълна политическа и икономическа зависимост от Кремъл.

От друга страна, президентът на Беларус е готов на всичко: да се откаже от всички танкове и да предостави територията си за руснаците, както и летищата, само и само да не трябва да даде заповед на беларуската армия да атакува. Той прекрасно разбира, че ако Беларус влезе във войната, ще последват международни санкции, които ще увеличат натиска върху и без това слабата икономика на страната. Освен това беларуското общество като цяло е против прякото участие на страната във военните действия, въпреки че значителна част от беларусите са на страната на Русия в тази война. И накрая, недоволството от режима ще расте, когато се появят ранените и избити беларуски войници, а не е сигурно, че режимът на Лукашенко ще може да се справи с това.

Но за Русия е изгодно да въвлече Беларус. "Например, да се предизвика война с Европа не на територията на Русия, а на територията на Беларус", казва Мусиенко.

За момента в Беларус се наблюдават признаци на подготовка за разполагане и разквартируване на руските войски, но такива на територията й засега все още няма.

"Постоянно има до 1 000 руски военнослужещи, 6 самолета, 4 "Искандери" и 12 системи за ПВО С-400", казва генерал-лейтенант Сергей Наев, началник на обединения щаб на украинските сили. Но в същото време се вижда подготовка на летищната мрежа и на инфраструктурата въобще за разполагане на руските сили. Заслужава да се отбележи, че иранските дронове, които наскоро атакуваха Украйна, бяха изстреляни именно от територията на Беларус, твърди Снегирев.

Експертът казва, че поддържането на тази реторика от страна на Беларус дава възможност на Русия да оказва военен и дипломатически натиск не само върху Украйна, но и върху страните от НАТО – особено балтийските държави и Полша.

ОЩЕ: Търси се жив: В Украйна обявиха награда от 50 хиляди долара за залавянето на терориста Игор Гиркин

Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес