Кметът на британската столица Лондон Садик Хан нареди на общинските власти да направят преглед на статуите и имената на улиците, след като събарянето на монумента на английски търговец на роби от анти-расистки протестиращи предизвика дебат за „демоните на британското имперско минало“, предава Reuters, цитирани от "Фокус".
Още: Желязков след среща с Фон дер Лайен: Ще решаваме различия в коалицията за парите по ПВУ
Още: Калас: Тръмп е прав, че ЕС не харчи достатъчно за отбрана
Статуята на Едуард Колстън, която прави състояние от търговия със западноафрикански роби през XVII век, бе съборена и изхвърлена във водата на пристанището на Бристол в неделя от група демонстранти, участващи във вълната протести слерд смъртта на афроамериканеца Джордж Флойд в САЩ.
Хан заяви, че комисия ще преразгледа статуи, плакети и имена на улици, които до голяма степен отразяват бързото разширяване на лондонското богатство и мощ в разгара на британската империя в царуването на кралица Виктория.
„Разнообразието на столицата ни е най-голямата сила, но статуите, имената на пътищата и обществените пространства отразяват отминала ера“, каза Хан, като увери, че някои монументи ще бъдат премахнати.
Още: Сирски: Водим ожесточени боеве на над 1000 км
Още: Зеленски за "мира от Истанбул": Путин искаше да ме свали и кумецът му да стане президент (ВИДЕО)
„Неудобна истина е, че нашата държава и град дължи голяма част от богатството си на търговията с роби и докато това е отразено в обществената ни сфера, приносът на много от нашите общности за живота на нашата столица до голяма степен се пренебрегва“.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: ЕС: Ще отговорим на митата на Тръмп по “пропорционален начин“
Още: Жестока битка на ВСУ със севернокорейците в Курск: На 9-ия час почти свършихме боеприпасите (ВИДЕО)
В една от най-големите депортации в известната история, оръжия и барут от Европа са заменени за милиони африкански роби, които след това са продадени през Атлантическия океан в Америките. Корабите се връщат в Европа със захар, памук и тютюн.
Между XV и XIX век над 17 милиона африкански мъже, жени и деца са прехвърлени на колонизираните от европейците територии в Северна и Южна Америка. Много от тях умират в ужасяващи условия.
Оцелелите прекарват живота си в робство на захарни, тютюневи и памучни плантации. Великобритания премахна трансатлантическата търговия с роби през 1807 г., въпреки че пълното премахване на робството идва след още десетки години.
Още: Признаци на затишие в руската офанзива: Подготовка за нов натиск или друго? (ОБЗОР - ВИДЕО)
Още: Спряха пътническите влакове от Александруполис до българската граница: Каква е причината