Лондон ще маха статуи и имена на улици, свързани с имперското минало

09 юни 2020, 16:54 часа • 2178 | прочитания

Кметът на британската столица Лондон Садик Хан нареди на общинските власти да направят преглед на статуите и имената на улиците, след като събарянето на монумента на английски търговец на роби от анти-расистки протестиращи предизвика дебат за „демоните на британското имперско минало“, предава Reuters, цитирани от "Фокус".

Още: Der Spiegel: Това не е мирен план, а план за ескалация на войната

Още: Франция се пази от руски шпиони

Статуята на Едуард Колстън, която прави състояние от търговия със западноафрикански роби през XVII век, бе съборена и изхвърлена във водата на пристанището на Бристол в неделя от група демонстранти, участващи във вълната протести слерд смъртта на афроамериканеца Джордж Флойд в САЩ.

Хан заяви, че комисия ще преразгледа статуи, плакети и имена на улици, които до голяма степен отразяват бързото разширяване на лондонското богатство и мощ в разгара на британската империя в царуването на кралица Виктория.

„Разнообразието на столицата ни е най-голямата сила, но статуите, имената на пътищата и обществените пространства отразяват отминала ера“, каза Хан, като увери, че някои монументи ще бъдат премахнати.

Още: Генерал от Генералния щаб на руската армия бе взривен показно в Подмосковието (ВИДЕА)

Още: Забранено е на крал Чарлз III да присъства на погребението на папа Франциск

„Неудобна истина е, че нашата държава и град дължи голяма част от богатството си на търговията с роби и докато това е отразено в обществената ни сфера, приносът на много от нашите общности за живота на нашата столица до голяма степен се пренебрегва“.

В една от най-големите депортации в известната история, оръжия и барут от Европа са заменени за милиони африкански роби, които след това са продадени през Атлантическия океан в Америките. Корабите се връщат в Европа със захар, памук и тютюн.

Между XV и XIX век над 17 милиона африкански мъже, жени и деца са прехвърлени на колонизираните от европейците територии в Северна и Южна Америка. Много от тях умират в ужасяващи условия.

Оцелелите прекарват живота си в робство на захарни, тютюневи и памучни плантации. Великобритания премахна трансатлантическата търговия с роби през 1807 г., въпреки че пълното премахване на робството идва след още десетки години.

Още: Гръцката мафия извърши екзекуция посред бял ден (ВИДЕО)

Още: Русия атакува украинския град Павлоград, сред убитите има дете (СНИМКИ)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Райко Павлов
Райко Павлов Отговорен редактор
Новините днес