Емигрантите, които са тръгнали да пресичат Средиземно море, за да се опитат да достигнат Европа, трябва да бъдат връщани, пише ръководителката на вътрешното ведомство на Великобритания. Публикацията е на вестник "Таймс" от сряда.
Това обявяване на позиция става в деня, в който Европейската комисия трябва да представи план за действие за справяне с нарастващата вълна от мигранти през Средиземно море, посочва АФП. Най-спорната мярка е въвеждането на задължителни квоти за приемането от различни европейски страни на имигрантите, получили статут на бежанци.
Квотният принцип, поискан от Италия, е подкрепен от Германия и Франция, но най-вече Великобритания и Унгария се противопоставят. Освен това, такова преразпределение не може да бъде наложено на Великобритания, Ирландия и Дания. Трите държави не участват в уреждането на общите правила в областта на даване на убежище и имиграцията.
За Тереза Мей, която ще продължи да заема поста министър във вътрешното министерство в Лондон и в новото правителство, въвеждането на квотите само ще окуражи предприемането на това опасно пътуване през морето.
"ЕС трябва да работи за установяване на сигурни приемни центрове (за мигранти) в Северна Африка с действаща програма за връщане", пише министърката.
"Аз не съм съгласна с предложението" на водещата комисарка за външната политика на ЕС Федерика Могерини, според която "нито един бежанец или мигрант, спасен в морето, не може да бъде върнат срещу неговата воля".
Европейските власти се опитват да решат проблема с десетките хиляди имигранти, които отплават всяка година от бреговете на Северна Африка. До момента грижата за бежанците се поема от първата страна от ЕС, в която те влизат. Други държави от съюза поемат малка част от тях на доброволна основа.
Около 1800 души е официалният брой на загиналите по "смъртоносния път" през морето от началото на годината, сочат данни на международна организация, заета с проблемите на миграцията.
Европа иска да проведе оспорвана военна операция, пише АФП.