Фридрих Мерц - германският кандидат за канцлер от опозиционния консервативен алианс ХДС/ХСС - пристигна в Киев на 9 декември.
„Целта на посещението ми е да се запозная с текущото състояние на отбраната в страната“, заяви Мерц при пристигането си, цитиран от Deutsche Welle. „Очаквам с нетърпение да се срещна отново с президента (Володимир Зеленски)“.
German chancellor candidate Friedrich Merz has arrived in Kyiv
— NEXTA (@nexta_tv) December 9, 2024
The leader of the Christian Democratic Union arrived in Ukraine exactly a week after Chancellor Olaf Scholz's visit.
This is not the first visit for Merz - he was in Ukraine in May 2022. pic.twitter.com/Y9ABrF1axP
Мерц с ултиматум към Путин
Мерц, който критикува германския канцлер Олаф Шолц за колебливия му подход в подкрепа на Украйна, води в социологическите проучвания преди предсрочните избори през февруари догодина. Консервативният политик призова да се постави ултиматум на руския диктатор Владимир Путин да прекрати агресията си. В противен случай Западът ще отмени всички ограничения върху ударите с далечен обсег на действие, а Берлин ще достави на Украйна ракетите „Таурус“, които Шолц отказва да даде на Киев, предложи Мерц.
Шолц отхвърли предоставянето на крилатите ракети с обсег на действие 500 км на Украйна, опасявайки се, че това ще въвлече Германия във война.
Още: Основният съперник на Шолц обещава да даде ракети Taurus на Украйна, ако Путин не прекрати войната
Естонският премиер също е в Киев
Министър-председателят на Естония Кристен Михал също пристигна в Киев, за да се срещне със Зеленски и други високопоставени служители. Михал замени Кая Калас като премиер през юли, преди Калас да стане ръководител на външната политика на Европейския съюз. Това е първата му визита в Украйна на този пост.
Arrived in Kyiv this morning to meet with @ZelenskyyUa, @Denys_Shmyhal and @r_stefanchuk.
— Kristen Michal (@KristenMichalPM) December 9, 2024
Supporting Ukraine until victory will remain Estonia’s priority, we will make no concessions.
Ukraine’s victory is a win for Europe, the US and to the whole democratic world. pic.twitter.com/uobyrkUAL8
През ноември Талин потвърди ангажимента на Естония към отбраната на Украйна, отделяйки 0,25% от своя БВП годишно за военна подкрепа. „Подкрепата за победата на Украйна ще остане приоритет на Естония, няма да правим отстъпки“, заяви министър-председателят в X.
Още военна помощ от Дания
Дания обяви, че засилва подкрепата си за Украйна с 348 млн. евро допълнително финансиране за отбранително оборудване и ускорена доставка на артилерийски системи CAESAR ("Цезар") - до 2025 г. вместо до 2026 г.
Правителството в Копенхаген се консултира с Комисията по външна политика относно допълнително увеличаване на даренията за Киев. „Правим това както за да осигурим способността на Украйна да продължи борбата, така и за да дадем добър пример“, каза министърът на отбраната Троелс Лунд Поулсен, цитиран от сайта на ведомството.
„От самото начало на войната ние, от датска страна, се съсредоточихме върху това да гарантираме, че даренията отговарят на най-неотложните украински нужди. Отбранителната индустрия показа, че може да достави това, което е необходимо на Украйна. Ето защо сега правителството ще увеличи индустриалния резерв, така че последните договори да могат да бъдат подписани тази година“, добави той.
Още: Дронове, ракети, артилерия: Украйна и Дания подписаха споразумения за 629 млн. долара
Дания, в сътрудничество с Франция, вече може да ускори доставката на редица артилерийски установки CAESAR за Украйна, потвърди Поулсен.
„Войната в Украйна се намира в ключов етап. Изключително важно е да окажем възможно най-голяма подкрепа на Украйна. Европа трябва да се активизира и с днешния пакет от дарения ние изпълняваме конкретни искания на Украйна от датска страна и за пореден път показваме, че Дания е начело на борбата на Украйна за свобода. Надявам се, че повече държави ще последват примера ни“, казва министърът на външните работи Ларс Льоке Расмусен.
Още: Дания предаде 6 изтребителя F-16 на Украйна