Европейският съюз трябва да се разпусне и да се създаде нов съюз с Франция и Германия в основата си, без Полша и Унгария. Това заяви в интервю за портала Interia носителят на Нобелова награда за мир и бивш президент на Полша Лех Валенса.
Още: Руснаците атакуват на скутери позиции на "Азов" (ВИДЕО)
„ЕС, вместо да прави компромис с Полша, трябва да се разпадне и за няколко минути да създаде нова общност, базирана на Германия и Франция, но без Полша и Унгария“, каза той.
Валенса изрази съжаление, че неговото мнение по този въпрос не е взето под внимание. „Ако искаме да се присъединим към нов съюз, тогава на входа, освен права, ще трябва да приемем задължения. И да ги поставим така, че триковете, които се случват днес, вече да не се повтарят, " той каза.
Думите му идват в контекста на изказванията на председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен, че Полша ще получи парите от пакета за възстановяване на икономиката си в размер на 35,4 млрд. евро след края на кризата само ако проведе реформи в областта на върховенството на закона.
Още: Зеленски: Украйна не се отказва от НАТО
Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)
Според Валенса одобрението от Европейската комисия на национален план за възстановяване на Полша би било грешка. "В края на краищата, тези пари ще бъдат пропилени и откраднати. Без върховенство на закона няма смисъл да дарявате милиарди евро за нищо", каза той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)
След пандемията ЕС отпусна средства на страните от общността за икономическо възстановяване. Планът за Полша бе блокиран заради съдебната реформа, чрез която правителството смяташе да се меси в работата на съдебната власт - това ставаше със създаване на дисциплинарна камара на Върховния съд и намеса в избора на съдиите.
През октомври 2021 г. Съдът на ЕС наложи глоба от 1 милион евро на ден на Варшава, докато не премахне камарата и не се откаже от промените в съдебната система. Полша се съгласи да отстрани дисциплинарната камара и на 1 юни Еврокомисията одобри план на стойност 35,4 милиарда евро за икономическо възстановяване на Варшава след пандемията. Очаква се до месец Брюксел да започне отпускането пари за страната.
Полската опозиция обаче смята, че властта продължава да нарушава върховенството на закона и не трябва да получава европейски пари.
Още: След нападението в Казан: Путин се закани с унищожителен отговор
Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен