Русия е отворена за компромис, който може да накара нейните войски да напуснат подкрепяните от Москва отцепнически региони на Грузия - Абхазия и Южна Осетия, заяви първият дипломат на страната.
Още: С Тръмп начело: Путинската гледна точка за "ненужните" жертви в Украйна пробива в САЩ
Още: ЕС: Пълна подкрепа за Украйна, руските активи остават блокирани до края на войната
Говорейки на пресконференция в Общото събрание на ООН в Ню Йорк, външният министър Сергей Лавров настоя, че е възможно споразумение за разрешаване на продължаващото десетилетия безпокойство в страната от Южен Кавказ, пише Politico.
По-тесни връзки с Москва
Все по-авторитарното правителство на Грузия търси по-тесни връзки с Москва през последните години, докато отношенията със Запада се влошиха в резултат на репресиите срещу демократичната опозиция и гражданското общество. Това е въпреки кървавата инвазия на Москва през 2008 г., която остави около една пета от територията на Грузия под контрола на руските сили и техните подставени лица в Абхазия и Южна Осетия, посочва изданието.
Още: При нечестни избори: ЕС може да върне визите за грузинци
Още: Зеленски нарече Путин "тъ*ан*р" заради идеята за дуел с "Орешник" (ВИДЕО)
Още: Засякоха огромна експлозия в база на Северния руски флот: Какво се случва? (ВИДЕО)
„Те казаха, че искат историческо помирение“, каза Лавров за управляващата партия „Грузинска мечта“. „Каква форма ще приеме това помирение зависи от държавите Абхазия и Южна Осетия да решат... Ако има интерес от всички страни за нормализиране на тези отношения... ние сме готови да помогнем.“
Кметът на Тбилиси приветства идеята
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 20.12.24 - Путин предложи на Запада дуел в Киев
В отговор на коментарите по-късно в неделя Каха Каладзе, бившият защитник на "Милан", който сега е кмет от "Грузинска мечта" в Тбилиси, приветства всеки подобен ход от страна на Москва.
„След тези изявления би било добре да преминем към практически стъпки“, каза той, добавяйки, че обединението може да дойде „само чрез мир, развитие, взаимно прощаване“. Според него Русия може да разработи „план за действие“ за изтегляне на въоръжените си сили от международно признатата територия на Грузия.
Още: Борел призова Грузия да оттегли анти-ЛГБТИ закона
Още: Разкритие: Половината коментари по време на пряката линия на Путин писани от ботове на Кремъл
Още: Обвиниха в тероризъм заподозрения за убийството на руския генерал Кирилов
В четвъртък грузинският премиер Иракли Кобахидзе повтори, че „20 процента от нашата територия е незаконно окупирана“ от сепаратистите, но настоя, че е възможно да се „възстановят всички разрушени мостове“ между Грузия и двете де факто автономни области, които получават военна, политическа и икономическа подкрепа от Русия.
Партията на Кобахидзе "Грузинска мечта" заяви, че ще се извини на засегнатите региони за войната от 2008 г., ако спечели общонационалните избори следващия месец.
Финансова зависимост от Москва
По-рано този месец Москва спря голям транш от финансиране за Абхазия, след като местните лидери отказаха да приложат няколко проруски политики. Разделянето поставя бъдещето на непризнатата държава в несигурност, като се има предвид, че тя е финансово зависима от Русия за изплащане на заплати и пенсии. Министърът на външните работи на Абхазия Сергей Шамба също каза, че Москва ще премине към таксуване на регионалните търговски тарифи за енергия, които исторически са били силно намалени.
Още: САЩ наложиха нови санкции на Грузия
"Грузинска мечта" се стреми към помирение с Русия въпреки войната ѝ в Украйна, укрепвайки търговските връзки и отказвайки да наложи санкции на Москва. Правителството се сблъска с широко разпространени улични протести срещу прилагането на закон в руски стил, който ще маркира подкрепяните от Запада неправителствени организации и медии като „чуждестранни агенти“, както и ефективно забранява всички публични споменавания на правата на ЛГБТК+ и обещава да забрани опозицията.
ЕС замрази кандидатурата на Грузия за присъединяване към блока, а Съединените щати наложиха целенасочени санкции на политици и длъжностни лица, отговорни за нарушаването на човешките права. Грузинците ще се отправят към урните следващия месец за критични парламентарни избори, които и двете страни казват, че ще определят бъдещето на страната.