Няма "желязна завеса" в руско-американските отношения, но се наблюдава "параноя от русофобски характер" във Вашингтон. Това е заключението на руския външен министър Сергей Лавров, който направи своеобразен разбор на отношенията на Русия със САЩ през първата година на управление на Доналд Тръмп.
Първият дипломат на Русия обаче е сигурен, че "ще настъпи оздравяване" и увери, че Москва няма да реагира агресивно и че ще залага на основния принцип в международните отношения - двустранен диалог.
В интервюто си за телевизия RT (Russia Today) Лавров обаче изрази безпокойство във връзка с информацията за подготовката на сирийски бойци във военни бази на САЩ в Сирия, като постави този въпрос като основа на руската позиция, че "незаконното военно присъствие на САЩ" в Сирия пречи на мирния процес в страната и поставя под въпрос единството ѝ. Руският външен министър изрази надеждата, че женевският процес за Сирия ще получи втори шанс след конгреса на националния диалог в Сочи.
По думите на Лавров, делегацията на сирийската опозиция в Женева е измамила емисаря на ООН Стафан де Мистура и Саудитска Арабия, поставяйки ултиматум за свалянето на режима в Дамаск. "Когато стана известно, че Саудитска Арабия е сформирала делегация от три групировки, разбрахме, че това е добра стъпка напред. Макар че лидерите, които те избраха начело на обединената делегация, започнаха да поставят абсолютно неприемливи ултиматуми и по този начин се опитват да дискредитират нашите саудитски колеги, които ни увериха, както и Де Мистура, който също ни уверяваше, че тази делегация ще пристигне в Женева без никакви предварителни условия, за директен разговор с правителството. Те измамиха и Де Мистура, и, за съжаление, нашите саудитски партньори".
Руският външен министър подчерта, че антитерористичните задачи не могат да бъдат използвани с целта за сваляне на режими. "Много са тревожни опитите за спекулация с антитерористичните задачи, които трябва да са общи за всички, единни и без двойни стандарти. Тези задачи не трябва да се използват за налагане на нов дневен ред, в това число и за смяната на неугодни режими", каза първият дипломат на Русия, цитиран от БГНЕС.
Успоредно с това Москва вижда опити на Запада да влияе върху хода на изборите в Латинска Америка, по-конкретно във Венецуела. Лавров допълни, че Русия не вижда причини за промяна на отношенията с Куба след планираното оттегляне от политиката на президента Раул Кастро.