Италианският премиер Джузепе Конте заяви, че ще поиска от Европейската комисия да даде на италианския по-беден юг специален статут. Целта е да се разработя извънредни мерки за увеличаване на заетостта и борба с организираната престъпност в региона, пише АФП.
Още: Световни звезди отменят концертите си в Истанбул, самите турци ги молят за това
Още: С велосипеди от Нови Сад до Страсбург: Протестиращите студенти искат справедливост
"Трябва да се опитаме да накараме Европа да осигури специален статут за нашия юг, за да ни позволи да стартираме извънредни мерки за развитие", заяви Конте във Фейсбук.
Днес той е в Брюксел, където ще се срещне с председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен.
През 2018 г. над 1,8 милиона семейства на юг са живеели в абсолютна бедност, сочат последните данни на Евростат. Недостигът на възможности за работа сред младежите е инструмент в ръцете на мощни организирани престъпни групи.
Още: Зловеща арт инсталация в АГ кабинетите в Русия. Ще подаряват макети на бременните (СНИМКИ)
„Младежката безработица в Южна Италия надхвърля 50%, липсват инвестиции, политики за развитие и стратегии за нейното възобновяване“, заявиха в изявление членовете на Европейския парламент от Движение 5 звезди. Те подкрепиха призива на Конте за специален статут и заявиха също, че ще се борят с европейските политики за строги икономии, на фона на "емиграцията, бедността и безработицата" на юг.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: За пръв път: Сурови присъди в Русия за руски офицери, мъчили и убили руски войници (ВИДЕО)
Още: Руски деца "на сафари за украинци": Защото Путинова Русия така иска (ВИДЕО)
Специален статут би дал на южните региони в страната преференциален и пряк достъп до някои програми на ЕС. В момента там са регистрирани едни от най-високите цифри за безработица сред младежта в Европа.
Италианският премиер Конте е в Брюксел с още две основни цели. Първата, да промени Пакта за стабилност и растеж на ЕС, който ограничава бюджетния дефицит в държавите-членки. Изискване, с което Италия вече имаше проблем. И втората, да промени Дъблинския регламент, според който мигрантите се връщат в държавата, в която първо са влезли в Европа.
Още: Страх от гейове: Русия се изплаши от Елтън Джон и негова фондация
Още: Унгария се оттегля от Международния наказателен съд в Хага