Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Конкуренцията на руския "Орешник": Украйна е произвела 100 броя от новите си ракети "Ад" само за 3 месеца

16 декември 2024, 12:06 часа • 46398 прочитания

Докато руснаците увеличават размера на ракетите си, доразвивайки станалите прословути напоследък "Орешник", Украйна продължава да развива технологията си за дронове с голям обсег, правейки ги все по-бързи, по-точни и по-мощни. От началото на войната отбранителната промишленост на Украйна започна да разработва дронове камикадзе, а от идеята за тяхното усъвършенстване се появи нещо средно между дронове и ракети. Инженерите все още спорят как да бъде наречено новото оръжие, което има елементи и на дрон, и на крилата ракета - засега то се позиционира в нишата на далекобойните дронове, но наличието на реактивен двигател и по-модерна система за насочване му дава право да се нарича и ракета.

Украйна отстъпва на Русия по отношение на крилатите ракети, но с дроновете камикадзе нещата стоят съвсем различно

Президентът Володимир Зеленски даде заявка за производството на 3000 крилати ракети през 2025 г. Въпреки че отбранителните компании успяха да изпълнят миналогодишната суперзадача от държавния глава - производството на един милион FPV дронове, при това предсрочно, мисията с крилатите ракети на пръв поглед изглежда напълно нереалистична, пише "Икономическа правда".

Още: Северна Корея започва масово производство на дронове камикадзе

Дори в съветско време украинските предприятия не бяха известни с производството на големи крилати ракети, с изключение на Харковския авиационен завод, който отдавна загуби тези си технологии. По отношение на крилатите ракети Украйна има напредък с разработката на "Нептун", която е дело на конструкторското бюро "Луч", но засега не може да се говори за големи обеми производство. Според експертите Украйна е в състояние да изпълни президентската поръчка за 3000 ракети годишно, но само ако те са с малки размери.

При дроновете обаче ситуацията е много по-добра за Киев - украинските предприятия вече са организирали масово производство и прогнозите са то да расте с бързи темпове. Така например, след завършване на разработката и кодификацията, ракетата "Ад" ("Пекло") веднага влезе в масово производство и се появиха много желаещи да я закупят, пише изданието. 

И все пак дронове или крилати ракети?

В известен смисъл наименованието "ракети-дронове" е съвсем подходящо и справедливо. Защото когато се говори за крилати ракети, украинците обикновено се сещат за руските, които носят бойна глава от 400 кг или повече, движат се със скорост около 1000 км/ч и имат системи за многократно насочване. В същото време дроновете камикадзе се движат бавно, имат десет пъти по-малка бойна глава и по-слабо развита навигация. Докато малките крилати ракети са нещо средно между тях.

Още: Руски хвалби са нов камикадзе-дрон: Руски ултранационалист се усъмни (ВИДЕО)

Русия се опитва да направи дроновете камикадзе по-евтини и масови, защото ги използва, за да изтощава украинската противовъздушна отбрана като ги пуска на първа вълна, а след тях изстрелва вече големите ракети. Украйна разполага с ограничен брой големи ракети, така че дроновете остават нейното основно средство за нападение на цели в руския тил.

Снимка: Facebook/Володимир Зеленський

Унищожаването на руски обекти с дронове на няколкостотин километра навътре в Русия вече е нещо обичайно, но и руснаците бързо се учат и започнаха все по-често успешно да свалят украинските дронове. Затова украинците започнаха да мислят как да подобрят дизайна на дроновете, така че те да унищожават без проблем складове и петролни депа в Руската федерация.

Предизвикателствата пред производителите

Отбранителният сектор е изправен пред няколко предизвикателства едновременно: 

Още: Украйна има свои "Шахед"-и: По-добри са, казва отговарящият за производството

  • Да се увеличи вероятността дрон да преодолее няколко линии на отбрана на фронта, където е най-голямата концентрация на системи за противовъздушна отбрана на противника. Украинските дронове камикадзе с електрически двигатели и двигатели с вътрешно горене се движат бавно, затова руснаците са се научили да ги свалят със стрелково оръжие или зенитни оръдия.
  • Да се увеличи точността. Тъй като дроновете не могат да носят голям боен товар, операторите на дронове са принудени да търсят слаби места в руските съоръжения: трансформатори, складове за компоненти, инсталации за първична преработка на нефт и други подобни. Улучването им с точност е трудна задача.
  • Да се увеличи силата на удара. Стандартна бойна глава от 20-50 кг често не е достатъчна, за да пробие защитата на обектите и да нанесе сериозни щети на противника.

За да изпълнят всички тези задачи, украинските инженери трябва да инсталират реактивни двигатели на дроновете, да добавят алтернативни системи за насочване и да увеличат размера на бойната глава.

Украинският "Ад" в серийно производство

Така се появява украинкият дрон-ракета "Ад". Идеята за него идва след консултация с военните - те искат нещо сравнително евтино, с малка бойна глава и да достига на няколкостотин километра зад вражеските линии. Разработката му продължава една година и е финансирана от самия производител - струва му няколко милиона долара.

Още: Русия разработва собствена версия на иранските дронове-камикадзе

Снимка: Facebook/Володимир Зеленський

През последните три месеца разработчикът е произвел около 100 ракети "Ад" и в момента разширява производствените си възможности. Цената й не се разкрива, но производителят казва, че тя ще е по-ниска от тази на украинския дрон камикадзе "Свиреп" ("Лютий"). "Ад" може да развива скорост до 700 км/ч, докато конвенционалните дронове летят със 150-200 км/ч. Според един от разработчиците, чисто технически "Ад" се превръща в крилата ракета поради наличието на реактивен двигател.

Още: Руснаците ги чака "АД": Украйна започна серийно производство на единствените по рода си дронове-ракети "Пекло" (СНИМКИ)

Ракетата се състои от 70% украински компоненти, произведени от държавни и частни компании. Тя може да работи с различни двигатели, в зависимост от наличността им на пазара.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес