Независимостта и разнообразието на европейските медии е под заплаха от политическа намеса и концентрирана собственост, според скорешен доклад на Центъра на медиен плураризъм и медийна свобода (Centre for Media Pluralism and Media Freedom - CMPF), цитиран от Politico.eu.
Нито една страна членка на ЕС не е свободна от рискове за медийния плураризъм, се казва в анализа за 2015 г. на Института към Европейския университетски институт във Флоренция. Докладът визира състоянието на медиите в 19 страни членки в Общността.
България не присъства в анализа на CMPF за 2015 г., но влиза в изследването през 2014 г. Тогава високи рискове са отбелязани по отношение на независимостта и ефикасността на националните власти, гаранциите за рабоатта на малцинствените и общностните медии, регулаторни гаранции и политики за регионалните и местните медии, както и срещу прекомерната собственост и/или контрол върху основните медии от страна на политици.
За 2015 г. в цялата наблюдавана от CMPF група основният фокус на притеснение е собствеността в медиите.
Контролът върху медийните издания е в ръцете на само няколко играча, което им дава прекомерно голяма власт, докато на някои места е неясно кой притежава телевизионни канали или вестници. Липсата на прозрачност означава, че гражданите не могат да „измерят степента на потенциалното отклонение в предоставяната информация от медийните издания“, се казва в доклада.
В пет страни е отчетен рискът в сферата на собствеността върху медиите: Финландия, Литва, Люксембург, Полша и Испания. В България този риск е отчетен през 2014 г.
В осем други проблемът със собствеността е умерен: Чехия, Германия, Ирландия, Латвия, Холандия, Португалия, Румъния и Швеция.
В доклада на CMPF също така се обръща внимание на негативната тенденция за политическата зависимост. Дванадесет държави, сред които Австрия, Кипър, Ирландия, Румъния, Словения и Испания, са класифицирани като „умерено“ рискови по отношение на политическата независимост.