Колумбия гласува в неделя на избори за нов президент с лайтмотив за промяна, към която се стремят огромното мнозинство от колумбийците, предава БГНЕС. Като фаворит се очертава опонента Густаво Петро, който може да стане първият ляв президент в най-новата история на страната.
Още: Един час ВИДЕО с жалби към Путин за руската армия: Къде изчезнаха мъжете и братята ни?
Близо 39 милиона избиратели се очаква да дадат своя глас в 12 000 избирателни секции, където ще избират между шестима кандидати, за да назначат заместник на непопулярния напускащ консервативен президент Иван Дуке, който не може да се кандидатира за нов мандат.
Изборите се провеждат в атмосфера на силно политическо напрежение, след четири години без сериозни фундаментални реформи, белязани от пандемията, дълбока рецесия, масови демонстрации в градовете и увеличаване на насилието от въоръжени групи в провинцията.
„Паро“ (стачката) от пролетта на 2021 г., жестоко потушена от полицията, разкри степента на разочарование, особено сред младите хора, пред лицето на бедността, неравенството и корупцията, ендемично зло за страната.
Още: В опит да умилостиви Тръмп: Стармър с предложение към американските технологични компании
Още: Украйна атакува Ростовска и Курска област, Москва отвърна с удари по Одеса (ВИДЕО)
В селските райони партизаните и въоръжените групи, свързани с трафика на наркотици, увеличиха насилието и властта си върху общностите, подкопавайки малкото постижения на мирното споразумение, подписано през 2016 г. с марксистката ФАРК.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 02.04.25 - Възможни ли са избори в Украйна през лятото?
Още: След ужасът в Кочани: Скопие наложи забрана за използването на пиротехника на закрито
Още: Хванаха най-издирвания колумбийски наркотрафикант