Голям брой жени лидери в бизнеса, малка разлика в заплащането между половете и справедливи политики за майчинство предлага Норвегия, която се оказва най-добрата страна в Европа за работнички, според нов анализ, цитиран от Euronews. PR компанията Reboot Online събра числата от данни на 32 европейски държави и установи, че Норвегия е най-добрата европейска страна за работа при жените.
Още: Тръмп: Нови санкции срещу Русия, ако Путин не преговаря за мир в Украйна
Още: Поредна размяна на дронове между Украйна и Русия (ВИДЕО)
Скандинавската държава завоюва първото място по данни на Европейския институт за качество на половете (EIGC) и Световния икономически форум. Критериите се основават на броя на заетите жени на 16–65 години във всяка страна, качеството на отпуска по майчинство, колко жени са на властови позиции и други фактори.
Още: България е единствената в ЕС със заплати от под 10 евро на час
Класацията води Норвегия
Норвегия получи 7,1 от 10 в анализа, следвана от Исландия (6,53), Финландия (5,03) и Холандия (5,49). Норвегия обаче се откроява от тълпата с „впечатляващо представяне“ на жени на ръководни позиции с демонстративен петгодишен растеж, според анализа. Това включва изпълнителни директори, президенти и членове на борда на най-големите регистрирани компании през 2023г. Според най-актуалното проучване на EIGC през миналата година норвежките мъже са заемали 56% от висшите ръководни позиции, но жените са заемали 43%. Общо жените са заели 81 от най-добрите позиции, посочва EIGE. Данните на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие също показват, че норвежките жени на възраст под 65 години са съставлявали над половината (58,7%) от работната сила през 2023г.
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 22.01.25 - Краят на войната е приоритет за Тръмп, увери Рубио
Още: Сиярто: България ще осигури транзита на газ за Унгария
Политиките за майчинство в страната също са благоприятни – с „висока“ продължителност на минималния отпуск по майчинство и процент от доходите, изплащани по време на този отпуск, допринасят за неговия успех, посочва Reboot Online. На самотните родители се предлага 19 седмици отпуск с изплащане на 80% от заплатата им.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Стивън Сегал и историята на избити украински военнопленници: Украинец не му е спестил нищо
Още: Белгийски съд отхвърли делото срещу Фон дер Лайен за ваксините
Снимка: iStock/Guliver
Премахване на разликата в заплащането
Важно е да се отбележи и намаляващата разлика в заплащането между жените и мъжете в Норвегия. Въпреки че никоя държава не е постигнала пълно равенство според доклада на Световния икономически форум за 2023г. на Глобалния индекс на разликата между половете, Норвегия се доближава с 88%. Тя се нарежда на второ място след Исландия, която намалява 90% от разликата в заплащането между половете.
Още: Лийдс е втори след Лондон с най-добро заплащане на Острова
Още: Киев работи усилено за уреждане на среща между Зеленски и Тръмп
Още: Румъния подписва през февруари договора за нов комплекс Patriot
През 2020г. Европейската комисия публикува своята Стратегия на ЕС за равенство между половете 2020-2025г., която има за цел да сложи край на насилието, основано на пола, да премахне разликите в заплащането на жените и мъжете, да постигне равно участие в различните сектори на икономиката и др. Въпреки успехите, Европейската комисия отбелязва, че „има още дълъг път“ по този повод.
Още: В Германия. По колко евро на час получават дори най-бедните