Европейският съюз разглежда възможността да инвестира замразените активи на руската Централна банка, за да насочи дивидентите за възстановяването на Украйна. Това пише Politico, позовавайки се на документ на Европейската комисия - висшия орган на изпълнителната власт на ЕС.
Още: Путин посрещна словашкия премиер Роберт Фицо в Кремъл (ВИДЕО)
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 23.12.24 - Ако Русия победи, САЩ ще плащат многократно повече
Ако руските активи се вложат в надеждни и ликвидни инструменти с "относително кратък срок на погасяване" доходите могат да бъдат около 2,6% от годишните, пише в документа. При инвестиции в други инструменти доходът може да бъде по-голям, но съществува риск от загуби - до четири милиарда евро годишно. Това може да създаде "политически и финансови усложнения" за ЕС, тъй като може да му се наложи да компенсира Русия за загубите.
При възможни инвестиции на руските активи е важно инвеститорите да "не се уплашат - в противен случай може да престанат да използват европейската финансова система", се казва още в документа. Този проблем може да се реши в сътрудничество със страните от G7 и други държави.
През февруари ЕС създаде специална група, която се занимава с юридическите обосновки за използването на замразените руски активи за възстановяването на Украйна. Инвестирането на тези средства е само един от разглежданите вариант. Документът, на който се позовава Politico ще се обсъжда на 28 март.
Още: Руснаците атакуват на скутери позиции на "Азов" (ВИДЕО)
Ръководителят на групата шведският дипломат Андерс Ахнилд казва, че всяко използване на руските активи трябва да бъде в рамките на европейското и международното законодателство. По думите му настоящата ситуация е "изключителна", а всяко решение, което бъде взето ще бъде безпрецедентно.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Зеленски: Украйна не се отказва от НАТО
Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)
Обемът на замразените активи на руската Централна банка в страните от G7, Европейския съюз и Австралия се оценяват на 300 милиарда долара. В ЕС смятат, че две трети от тях се намират в ЕС. По-конкретно: 191 милиарда евро са замразени в Белгия и още 21 милиарда в друга европейска страна.
Друг начин за използването на руските активи за възстановяването на Украйна е тяхното конфискуване. Изданието New York Times пише, че мненията на западните политици и експерти се разминават. Едните твърдят, че няма юридически основания за подобни мерки и предупреждава, че конфискуването ще срине доверието към международното законодателство и съществуващите договори. Според други, разпалената от Русия война в Украйна заплашва световната икономика повече, отколкото възможните последици от конфискуването.
Евросъюзът търси начини как да използва замразени руски активи за възстановяването на Украйна
Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)
Още: Финландският премиер: Русия е постоянна заплаха за ЕС