Киев: Унгария отказва достъп до предадените й от Русия украински военнопленници

19 юни 2023, 16:23 часа • 10345 | прочитания

Опитите на Украйна да се свърже с украинските военнопленници, които без знанието на Киев и в нарушение на Женевските конвенции бяха предадени от Руската православна църква на Унгария, са безуспешни. Министерството на външните работи на Украйна настоява украинският консул да бъде допуснат до тях, но засега това не се случва. Това съобщи на страницата си във Facebook прессекретарят на украинското външно министерство Олег Николенко.

Още: Един час ВИДЕО с жалби към Путин за руската армия: Къде изчезнаха мъжете и братята ни?

Още: Житейски бизнес план за рускините: Намери си мъж, прати го да умре в Украйна, вземи му парите (ВИДЕО)

По думите му МВнР на Украйна, Координационният щаб за лечение на военнопленниците и други органи на Украйна продължават да правят всичко възможно за връщането у дома на 11-те украински военнопленници, които без съгласуване с Украйна бяха предадени на 8 юни на Унгария.

ОЩЕ: Украйна установи имената и координатите на военнопленниците, предадени от Русия на Унгария 

Според роднини на някои от военнопленниците, уверенията на унгарските власти, че им е предоставен свободен статут в Унгария не отговарят на истината, пише Николенко. "Всъщност те са държани в изолация, нямат достъп до открити източници на информация, комуникацията им с роднините се осъществява в присъствието на трети лица. Отказан им е контакт с украинското посолство. Опитите на украинската страна да установи конструктивен диалог с унгарските власти по официални дипломатически канали, за съжаление, е игнориран“, съобщава Николенко. ОЩЕ: Планът на Кремъл: Защо Русия предаде 11 украински военнопленници на Унгария

Още: В опит да умилостиви Тръмп: Стармър с предложение към американските технологични компании

Още: Украйна атакува Ростовска и Курска област, Москва отвърна с удари по Одеса и Харков (ВИДЕО)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес