Предоставянето на Украйна на оръжията, от които се нуждае, за да се защитава срещу Русия, няма да доведе до ескалация на войната, а ще помогне за установяването на мир. Това заяви външният министър на Обединеното кралство Дейвид Камерън по време на пътуване до Берлин, по-малко от седмица след изтичането на строго секретна военна информация, която разкри вътрешното напрежение относно подкрепата на Германия за Киев.
Още: НАТО планира да изгради мрежа от тръбопроводи за бърза доставка на реактивно гориво
Още: Сириец на 19 години е заподозреният за нападението в Берлин
Германия е подложена на нарастващ международен натиск да предостави ракети "Таурус" на Украйна, въпреки нежеланието на правителството на Олаф Шолц.
Насърчителни думи
ОЩЕ: Германия има таен план за доставка на ракети "Таурус" в Украйна? (ВИДЕО)
В очевидно насърчителни думи към Берлин външният министър на Обединеното кралство заяви: "Разбира се, съществува въпросът какво можем да направим по отношение на ракетите със среден и дълъг обсег на действие и аз просто искам да подчертая, че това е суверенно решение за всяка страна. Но по отношение на това, което Великобритания е направила, знам, че това, което сме дали на украинците, им е помогнало да се противопоставят на това ужасяващо нашествие и да дадат отпор на руската агресия".
Още: Папа Франциск няма да води неделната служба за втора поредна седмица
Още: WSJ: Путин може да прилъже Тръмп да си поделят Украйна и засилва военните връзки с Китай
Секретен разговор
Срещата се проведе в деликатен момент за Берлин, малко след като контролираните от Кремъл медии в Русия публикуваха прихванат разговор между висши германски военни служители за Украйна. По време на разговора генералите са обсъждали участието на Великобритания в Украйна, както и логистиката за разполагане на произвежданите в Германия ракети "Таурус".
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Избори: Комунизмът в Германия тръгна напред срещу "Алтернатива за Германия"
Германският канцлер Олаф Шолц многократно е отказвал искания да разреши използването на ракетите в Украйна, тъй като според него това би означавало разполагането на германски войски на украинска територия. В Германия също така има опасения, че обхватът на ракетите от 500 км. означава, че те могат да бъдат използвани за нанасяне на удари по континентална Русия, което би довело до ескалация на конфликта и до превръщането на Германия в участник във войната.
ОЩЕ: Дейвид Камерън: Европа е в безопасност, когато сме сплотени
На 7 март Камерън се появи заедно с министъра на външните работи на Германия Аналена Бербок. Нито един от двамата не засегна пряко прихванатия разговор. На въпроса за него Камерън отговори: "Не искам да влизам в някакъв руски разказ за разделението между съюзниците. Това, което виждам, е невероятно единство между съюзниците, невероятно единство в НАТО".
Още: Кипър продължава да е в плен на студа
Още: Тръмп все повече се облизва за богатствата на Украйна, скоро очаква споразумение
Нежеланието на Камерън да се ангажира пряко с изтичането на информация беше в противоречие с бившия министър на отбраната Бен Уолъс, цитиран от "Таймс", който заяви, че това е доказателство, че Германия "не е нито сигурна, нито надеждна".
Признавайки "огромния обем", който Германия е направила като втория по големина доставчик на оръжия за Украйна след САЩ, Камерън заяви в присъствието на Бербок: "И двамата знаем, че трябва да попитаме себе си и всички наши съюзници: "Какво още можем да направим? Какви още боеприпаси можем да предоставим, в какво допълнително производство можем да инвестираме, какви оръжия имаме, които могат да помогнат на украинците в тази борба?".