Бъдещият статут на пребиваващите във Великобритания граждани на ЕС ще трябва да се договори като част от преговорите по Brexit-а и ще се реши от следващия министър-председател.
Това каза говорителка на британския премиер Дейвид Камерън, цитирана от Ройтерс.
Тя заяви, че британското правителство е предприело мерки да успокои гражданите на ЕС в страната, че няма да настъпят незабавни промени за тях след решението на референдума от миналия месец Великобритания да напусне ЕС.
"Очевидно ще встъпим в преговорен процес с партньорите ни от ЕС по напускането на Европейския съюз. Има редица сложни въпроси, които ще трябва да се договорят, включително този. Решението ще е на следващия премиер и ще е част от дискусиите как Великобритания да напусне ЕС и какви отношения ще имаме с тях в бъдеще", каза говорителката на Камерън.
Преговорите по британското напускане на ЕС трябва да са възможно най-кратки, за да се избегне дълъг период на несигурност, каза кандидатката за следващ премиер Андреа Лийдсъм, предаде бтв.
Лийдсъм е с втори най-добър шанс да оглави Консервативната партия и правителството. Тя бе сред водещите фигури в лагера на напускането на ЕС, за разликата от фаворитката за премиерския пост и вътрешна министърка Тереза Мей, която подкрепи оставането в ЕС. Мей смята, че член 50 от Лисабонския договор, който официално стартира процеса на излизане от ЕС, може да се задейства едва догодина.
"Възнамерявам да запазя преговорите възможно най-кратки. Нито ние, нито европейските ни приятели се нуждаем от дълъг период на несигурност и не трябва непременно всичко да се договори преди задействането на член 50 и приключването на процедурата по излизане", каза Лийдсъм.
Според Business Insider пък самата Мей е отказала да отхвърли възможността за депортиране на живеещи във Великобритания европейски граждани след като страната напусне Европейския съюз, поради опасения, че гарантирането на правата им на този етап може да доведе до огромен наплив на мигранти по време на преговорите за Brexit.