Новият вариант на коронавируса B.1.1.529, изолиран в средата на ноември в Южна Африка, вече е успял да проникне в Израел и Хонконг, където са фиксирани единични случаи на заразяване. Според британския изследовател Том Пийкок новият вариант има „наистина ужасен мутационен профил на спайк-протеина („шипчест“ протеин – б.р.). В същото време експертът на Световната здравна организация (СЗО) Мария ван Керкхове отбеляза, че планираната за петък среща на специалистите за изучаване на новия варинт не бива да се разглежда като „сигнал за тревога“, тъй като ставало дума за стандартна процедура, пише ТАСС.
Още: Извънземни и косатки с ножове. Откритие в пустинята изплаши учените
Още: Пъб в английска провинция е обитаван от призраци, твърдят местни
Междувременно някои страни вече предприеха действия, които да ги предпазят от сериозна загриженост. По-конкретно Великобритания реши да прекрати полетите до и от ЮАР и още пет африкански страни.
Какви са до момента данните за новия вариант на коронавируса и къде е открит за първи път?
• За първи път вариантът B.1.1.529 е нанесен в базата данни на 11 ноември. Първият случай на заразяване е бил регистриран в Ботсвана, след това няколко случая са били установени в ЮАР. Няколко дни по-късно случай на заразяване е бил установен в Хонконг при мъж, пристигнал от ЮАР.
Още: Партените: Незаконните деца на войната на Спарта
Още: Този рядък минерал е по-стар от Земята
• По последни данни в ЮАР новият вариант на SARS-CoV-2 с обозначението B.1.1.529 е открит у 77 души, в Ботсвана – у четирима. В петък за първи случай на инфектиране с новия вариант съобщи и Израел. Става дума за гражданин, върнал се от Малави. Израелските специалисти изучават анализите на още двама души, също завърнали се от чужбина.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Мистериозна глава на "човек-змия" отпреди 7500 години повдига въпроси
Още: Можете ли да кажете кой възел е най-здрав? Повечето хора се провалят
Какви са особеностите
• Според Том Пийкок от Лондонския имперски колеж в шипчестия протеин на варианта B.1.1.529 са открити повече от 30 мутации и едновременно няколко от тях затрудняват откриването на патогена от антителата.
• Според директора на Института по генетика на Лондонския имперски колеж проф. Франсоа Бало новият вариант може да се е образувал в организма на човек с отслабена имунна система (предполагаемо болен от ХИВ, който не е получил необходимото лечение). Хроничното протичане на инфекцията, с която имунитетът не е успял да се справи, е могло да позволи на вируса в организма на болния да натрупа голямо количество мутации.
Още: Революции, променили историята по VIASAT HISTORY (ВИДЕА)
Още: Древни британци убили и разчленили най-малко 37 души
• Според данните от изследвания, проведени в ЮАР, е установено, че новият вариант има 50 мутации. От тях 34 се намират в протеиновите съединения на шиповете, с чиято помощ коронавирусът прониква в човешките клетки. Според директора на центъра за борба с епидемиите в ЮАР Тулио де Оливейра, „фактически става дума за еволюционен скок на коронавируса“. „Той притежава цяла поредица от мутации, които не сме очаквали“, отбелязва вирусологът.
Реакцията на СЗО
• На 26 ноември, петък, техническата група по еволюция на вирусите в СЗО организира среща със специалисти от ЮАР. На срещата щяло да става дума по-конкретно за това, следва ли да се отнесе новият вариант към тези, които предизвикват притеснения (VOC), или към вариантите, предизвикващи интерес (VOI). Керкхове уточнява, че събирането на техническия екип по еволюцията на вирусите не се явява „сигнал за тревога“, а е обусловен от това, че е „налична система“ за действия в такъв род ситуации.
• По думите на експерта до момента са известни по-малко от 100 геномни последователности на този вариант, планира се провеждането на изследвания, които „ще продължат няколко седмици“. Целта на тази работа ще се състои по-конкретно в това да се изясни „потенциалното въздействие на този вариант например върху ваксините“.
• Във връзка с появата на новия щам СЗО напомня за необходимостта от ваксиниране и спазване на хигиенните норми.
Предпазни мерки
• Властите на Израел включиха в списъка на забранените за посещения страни ЮАР, Лесото, Ботсвана, Зимбабве, Мозамбик, Намибия и Свазиленд. Гражданите на тези държави не могат да влизат в Израел, а връщащите се оттам израелци ще бъдат изолирани за 7 дни в специални хотели за карантина, включително и ваксинираните с трета доза. Разглежда се също въпросът за незабавно прекратяване на полетите от тези страни към Израел и обратно.
• Властите на Сингапур забраниха пътуването, включително с цел транзит, на чужденци от Ботсвана, Зимбабве, Лесото, Мозамбик, Намибия, ЮАР, Свазиленд. Гражданите на Сингапур и чужденците с постоянно пребиваване в страната преминават задължителна 10-дневна карантина в специални центрове при връщане от изброените страни.
• Властите на Великобритания преустановиха полетите с тези страни. Британците, връщащи се оттам, също трябва да спазват карантина. Правителството на ЮАР нарече това решение прибързано и заяви намерение да се опита да постигне неговата отмяна.
• Президентът на ЕК Урсула фон дер Лайен заяви в профила си в Twitter в петък, че Европейската комисия възнамерява да предложи на ЕС да спре полетите до и от страни от Южна Африка поради разпространението на новия вариант на коронавируса.
• Без да дочакат общо решение, няколко страни от ЕС вече обявиха собствени мерки. Германия от 27 ноември временно ограничава полетите с ЮАР, авиокомпаниите ще могат да изпълняват полети за изтегляне на граждани на Германия, намиращи се на територията на ЮАР. Чехия също от 27 ноември забранява влизането на граждани от трети страни, които през последните 14 дни са се намирали повече от 12 часа в ЮАР, Намибия, Лесото, Свазиленд, Зимбабве, Ботсвана, Мозамбик и Замбия. Решение за преустановяване на полетите със страните от Африка са взели и властите на Нидерландия и Франция.