Полицията във Франция започна разследване във връзка със серия фалшиви сертификати за ваксиниране срещу коронавирус, съобщи The Guardian още през август 2021 година. Тогава е установена, че служител от център по ваксиниране е генерирал 200 фалшиви QR-кода. Той е осъден и изтърпява наказанието си в затвора. Други две жени, работещи в център за ваксиниране в Бордо са били арестувани и обвинени в продажба на фалшиви сертификати. Те са обвинени в измама, получаване на доход от измама и пасивна корупция и са заплашени от глоба в размер на 45 хил. евро и до три години затвор. Наказанието за получилите фалшив сертификат е 2 хиляди евро.
В Кипър също има случаи на издаване на фалшиви зелени сертификати на туристи. Те са глобени с 300 евро.
Пазарът на фалшиви сертификати се разраства и във Великобритания. Граничните полицаи следят за това всеки пътник да спазва мерките и умеят да различават истински от неистински документи, както и да наложат глоба в размер на 500 паунда.
В Германия се подготвят поправки в закона за защита от инфекции, според който използването на фалшиви документи за ваксиниране ще се наказва с лишаване от свобода до 1 година или глоба, съобщи здравният министър Йенс Шпан за Aussiedlerbote. Този, който издаде фалшив документ за ваксиниране е заплашен от 2 години затвор.
В общите норми на европейското законодателство използването на фалшиви документи се квалифицира като мошеничество. В страните-членки на ЕС за фалшив сертификат за ваксиниране може да бъде наложена глоба от 250 евро. Ако човек ползва чужд сертификат и зарази други той носи наказателна отговорност и го грози затвор до две години. Освен това, ако представянето на сертификат се квалифицира като опит за нелегално пресичане на граница и туристите може да получат забрана за влизане в страната.
Измамите със зелените сертификати процъфтяват дори в страни с 80% ваксинирано население
Какви са правните положение в България ВИЖТЕ В ТАЗИ СТАТИЯ