Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как Русия може да се защити от украинската инвазия в Курск: Четири сценария (ВИДЕО)

09 август 2024, 12:30 часа • 4619 прочитания

Украйна определено изненада Русия с трансграничното си настъпление в Курска област, започнало на 6 август. Руски твърдения сочат, че украинските сили се намират в райони на 35 км от международната граница със Сумска област на Украйна. Със сигурност обаче те не контролират цялата тази територия.

Още: Зеленски ласкае егото на Тръмп и трупа преднина пред Путин: Идва ли ендшпилът на войната?

Още: За да не щурмуват през река Днепър: Руснаци сами саботират лодки, твъдят украински партизани

Популярните руски военни блогъри смятат, че украинските сили успешно прилагат иновативни тактики и имат сериозни технологични възможности за операциите в региона.

Кремъл почти сигурно ще се стреми да си върне руската територия в Курска област, която украинците са завзели, и да спре дейността им навътре в Русия, защото значителен украински напредък в рамките на най-голямата по площ държава би бил стратегически удар върху десетилетните усилия на диктатора Владимир Путин да затвърди наследството на "руската стабилност, сигурност и геополитическо възраждане", анализира американският мозъчен тръст Институт за изучаване на войната (ISW).

Още: "Все в порядке" в Курск: Искахме да е по-добре, стана както обикновено (ОБЗОР - ВИДЕО)

Още: Франция е в грипна епидемия

Още: Взрив рани двама полицаи в Берлин

Четири възможни варианта за руска защита

Ако руските доклади за ситуацията в Курска област са точни и ако руското военно командване възприема ситуацията като такава, каквато я описват т.нар. Z-блогъри, то тогава командването разполага с набор от вероятни начини на действие в отговор на украинската операция. Американските анализатори представят 4 такива сценария, но отбелязват, че няма как да направят оценка кой е най-вероятният - може факт да станат дори няколко от тях. Следните варианти на действие не са представени по реда на вероятността.

Още: Руснаците се паникьосват: Има украинци на 30 км от Курската АЕЦ (ВИДЕО)

Още: Фицо: Словакия ще намали помощта за бежанците от Украйна

Още: Рекорд: Канарските острови са приели 46 843 мигранти през 2024 г.

Сценарий 1 - наборници и нередовни сили в режим отблъскване

Руското военно командване може да реши да използва съществуващите наборници, граничари от Федералната служба за сигурност (ФСБ), Росгвардия и други нередовни сили, които вече са разположени в района на международната граница, за да отблъснат украинските сили.

Руските власти неведнъж са уверявали гражданите на страната, че наборниците няма да бъдат изпращани за бойни операции по фронтовата линия в Украйна, а вместо това военното командване разчита на тях за окомплектоване на частите, отговарящи за охрана на международната граница. Според наличната информация в момента в Курска област действат руски наборни войници, граничари от ФСБ и елементи от чеченските части "Ахмат", действащи под ръководството на руското Министерство на отбраната. На 8 август един от военните блогъри заяви, че в Курска област са пристигнали нередовни сили на Донецката народна република (ДНР), включително части от бригада "Пятнашка", отделен гвардейски батальон със специално предназначение "Арбат" и отряд за дронове "Нощни вълци".

Още: САЩ: Украйна може да ползва наши оръжия в Курск

Според сведенията от края на май 2024 г. елементи на батальон от 217-и полк на руската 98-а въздушнодесантна дивизия защитават участък от границата в Курска област, което предполага, че в района може да има относително по-боеспособни сили. Но повечето руски доклади показват, че по-голяма част от силите, действащи в Курска област, са елементи на по-малко боеспособни части.

Руското военно командване може да приложи този сценарий, ако прецени, че по-нискокачествените сили, които вероятно ще бъдат по-слабо оборудвани, биха могли ефективно да спрат украинците. Всички тези части действат в зоната на отговорност на Северната групировка на силите на Русия.

Още: Посред нощ: Унищожена руска военна колона в Курска област (ВИДЕО)

Сценарий 2 - Северната групировка в действие

Руското военно командване може да реши да използва съществуващата Северна група сили, разположена по границата, за да отговори на операцията в Курска област.

Според съобщенията руската групировка "Север" е имала около 35 000 души личен състав, разположен в граничния район в Курска, Брянска и Белгородска област към началото на май 2024 г. Твърди се също, че е възнамерявала да създаде групировка в района с численост между 50 000 и 75 000 души.

Именно части на руския окръг "Север" започна офанзивата в северната част на Харковска област (на 10 май), преди да бъде набран крайният по план състав за този окръг. Оттогава насам "Северната групировка" претърпя тежки загуби. Руското военно командване е прехвърлило неуточнен брой сили в зоната на международната граница в близост до Харковска област в края на май и началото на юни, но не е ясно дали е планирало незабавно да ангажира тези части в бойни действия или да ги използва за подсилване на Северната групировка, за да я доближи до докладваната ѝ планирана крайна численост.

Украинският военен наблюдател Константин Машовец, който е служил в украинския генщаб, заяви на 8 август, че руското военно командване е започнало да пренасочва сили, действащи при Харков, към частите, защитаващи международната граница в Курска област. Началникът на Руския генерален щаб ген. Валерий Герасимов пък се опита по-рано да представи Северната групировка като ефективна отбранителна сила - тя уж спряла настъплението на украинците и им нанесла загуби.

Още: Зеленски: Русия трябва да усети последиците от войната (ВИДЕО)

Ако се пренасочат повече елементи от Северната групировка, за да се съсредоточат върху изтласкването на украинците в Курска област, това вероятно ще доведе до по-нататъшно разтягане на тези елементи и ще създаде уязвимост на руската отбрана в други части на границата, анализират от ISW. Руското военно командване може да опита да приложи този сценарий, ако сметне, че настъпателните операции при Харков са по-малко приоритетни от отбранителните в Курска област.

Сценарий 3 - оперативни резерви, натрупани за настъпление, ще защитават

Руското военно командване може да реши да прехвърли оперативните резерви, които е натрупало за планираното настъпление през лятото на 2024 г. Може да прехвърли също така относително по-добре осигурени и по-ефективни в бойно отношение фронтови части в Курска област от други сектори на театъра на военните действия.

Руснаците може да преценят, че ще се наложи да разположат в Курска област части, които имат по-голям опит в боевете в Украйна, повече оборудване, по-ефективни огневи и ударни способности и по-модерни технологии и тактики от сегашните руски елементи, разположени по границата. Северната групировка теоретично би могла да осигури тези сили, но има въпросителни - може ли тя да поддържа настоящите руски настъпателни операции северно и североизточно от град Харков, като същевременно участва в мащабна отбрана в Курска област?

Още: Генерал на Кадиров: Няма драма, украинците превзеха няколко населени места, Бог ни обича (ВИДЕО)

Руските сили постепенно създават оперативни резерви преди планираното настъпление през лятото на 2024 г. и в момента разчитат на тези резерви, за да поддържат постоянен темп на настъпление в цяла Източна и Североизточна Украйна. Те могат да ги ползват за мащабна отбранителна операция в Курска област. Може обаче руснаците да решат, че потенциалът на тези сили е по-добре да се ползва за настъпление в Украйна и вместо това да пренасочат фронтови части от по-малко приоритетни сектори към региона на Курск. Това всъщност вече се случва, поне според руски военен блогър - части от 20-а комбинирана армия (Московски военен окръг), която има няколко единици, ангажирани с настъпателни операции северозападно и западно от Кремена, и неуточнени елементи на руския Спецназ отиват към районите югозападно от град Курск. ISW пише, че не може да потвърди.

Сценарий 4 - авиация срещу настъпващите украинци

Руското военно командване може да се опита да запази силите, които понастоящем са ангажирани в Курска област, но да пренасочи значителни авиационни и ударни елементи към района, за да опита да си върне територията.

Понастоящем руската авиация извършва рутинни полети за нанасяне на удари по фронтовите и тиловите украински позиции по цялата линия на фронта. Тези средства могат да се ползват, ако се установи, че настоящите сили в Курска област не са пригодени за отвоюване на територия. Целта в случая е да се затруднят украинските маневри и да се попречи на украинската армия да укрепи сигурно позициите си, както и да се позволи на сегашните руски сили в района да провеждат по-ефективно контраатаки и отбранителни операции. Не е ясно обаче дали тези части ще могат да се възползват от ефекта на широкомащабни руски авиационни операции над Курска област. Може пък и това да наруши способността на Русия да ползва рутинно тактическа авиация за бомбардировки по цялата фронтова линия.

Още: Украйна е завзела повече територии за 48 часа, отколкото в цялото контранастъпление в лятото на 2023 г.: The Telegraph

Руски източници посочват, че украинските сили в Курска област, включително "мобилните групи", които действат по-навътре в руската територия, разполагат със значителни възможности за противовъздушна отбрана - това е проблем за руската авиация. От ISW все още не са наблюдавали потвърждение за това.

Руските сили биха могли също така да разгърнат наземни ударни способности в голям мащаб в районите в Курска област и близо до нея, за да ограничат украинския напредък и да нарушат украинското укрепване на позиции в Русия. Само че руските сили като цяло се оказаха неспособни да използват такива способности с по-голям обсег.

Изненадата

Липсата на последователен руски отговор на украинското нахлуване в Курска област и скоростта на украинското настъпление, за която твърдят руснаците, показват, че ВСУ са успели да постигнат оперативна изненада по границата - нещо, което рядко се случва и за едната, и за другата страна на самия фронт в Украйна.

Още: ВИДЕО: Руски войници масово се предават в Курска област

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес