"Цялата идея се свежда до това, че Русия иска да помогне на руснаците, живеещи в Донбас, Донецк, Луганск и южните територии. И това, което правим, е да ги защитим от по-нататъшни нападения. И в действителност сега виждам, че те са в много по-добра ситуация, отколкото в момента, когато това започна. В крайна сметка трябва да сложим край на бойните действия, които започнаха не сега през февруари (бел. ред. 2022 г.), а преди няколко години през 2014 г." Това са думите на руския посланик във Великобритания Андрей Келин в интервю, което той дава през 2022 г. за BBC.
🤡 #Russian Ambassador to the UK Andrey Kelin claims that by destroying entire cities, #Russia is only "assisting" the Russian people in these regions. pic.twitter.com/Y1CHk0y0Q2
— NEXTA (@nexta_tv) May 28, 2023
Ето как изглежда сега Донбас - 15 месеца след началото на "руската помощ".
#Bakhmut: This is how the invaders "restore #Donbas" and "help the #Russian people there." pic.twitter.com/yaRD2YQ1Hq
— NEXTA (@nexta_tv) May 28, 2023
Друг любопитен момент от интервюто е, когато водещата пита Келин дали синът му участва във военните действия. Отговорът на посланика е следният: "Синът ми вече е голям, той има семейство, той не воюва." След това Келин допълва, че не вижда възможност синът му да участва във войната, тъй като никога не е бил обучаван за военен. Той все пак признава, че синът му би могъл да бъде призован, но едва ли "тъй като вече е събрано достатъчно количество сили за защитата на териториите, които сега влизат в състава на Руската федерация."
На 26 май стана ясно, че военното министерство на Русия се отказа да включи диабета и сърдечно-съдовите заболявания в списъка болести, които са основание за освобождаване от военна служба, съобщи Интерфакс.
ОЩЕ: Русия хвърля на фронта и болните: Ако ги освободим от мобилизация кой ще се бие?