Силна подкрепа за присъединяването на България към Шенген и еврозоната, както и по отношение на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие изразиха Върховният представител на Европейския Съюз по въпросите на външните работи и политиката за сигурност Жозеп Борел и министрите на външните работи на Германия – Аналена Бербок и на Чехия - Ян Липавски. Това стана по време на техните срещи с българския вицепремиер и министър на външните работи Мария Габриел. Те се състояха в рамките на неформалната среща на министрите на външните работи на държавите членки на ЕС – „Гимних“, в Толедо, Испания, съобщиха от Министерството на външните работи.
Още: Зеленски: Украйна не се отказва от НАТО
Още: България ще бори руското влияние в Молдова, с Румъния дадохме аргументи на ЕС за Шенген
Основни теми на форума бяха руската агресия срещу Украйна и ситуацията в Нигер и Сахел. В първата част на дебата министърът на външните работи на Украйна Дмитро Кулеба представи пред министрите последното развитие на ситуацията в Украйна и очерта следващите важни стъпки в общите инициативи с ЕС.
Още: Най-добре България да забрави за Шенген. Коментар по темата
Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)
Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)
Вицепремиерът Мария Габриел акцентира на стратегическото значение на региона на Черно море. Тя наблегна и на важността на Съвместната декларация на Г-7 за подкрепа на Украйна, както и на необходимостта от повече дипломатически усилия за подкрепа на "Формулата за мир" на президента Зеленски. По рано днес Мария Габриел имаше и двустранна среща с Дмитро Кулеба.
Още: ЕК каза как убийството на Алексей Петров ще повлияе на приемането ни в Шенген
Още: Финландският премиер: Русия е постоянна заплаха за ЕС
Още: След нападението в Казан: Путин се закани с унищожителен отговор
Във втората част на форума външните министри на ЕС обсъдиха ситуацията в Нигер с министъра на външните работи на страната Хасуми Масауду и д-р Омар Турей, председател на Комисията на Икономическата общност на западноафриканските държави, предаде БТА. Изразена бе обща загриженост за хуманитарната ситуация и сигурността в региона с възможни негативни последствия в по-широк геополитически контекст.