Като каза, че не е "магьосник", еврокомисарят по бюджета Гюнтер Йотингер заяви в сряда, че страните от ЕС ще трябва да се съгласят да плащат повече или Брюксел няма да може да отговори на исканията за увеличаване на разходите, съобщи "Политико".
Още: ГУР: Склад за части за дронове в "Шахед" изгоря при "мистериозен пожар"
Още: Тръмп и Путин продължават да се готвят за "мир в Украйна" (ОБЗОР - ВОЙНА)
Според Йотингер, който говори на пресконференция в Брюксел, проектът за бюджет 2021-2027 (известен като многогодишна финансова рамка) ще бъде публикуван на 2 май - три седмици по-рано от планираното - в стремеж да се завърши фискалният план преди европейските избори през 2019 г.
Комисията работи за разработването на новия бюджет, изправена пред двойното предизвикателство на Брекзит, което ще остави годишна дупка от 12 милиарда евро в нейните финанси, и от исканията за увеличаване на разходите в редица области, включително по отношение на контрола върху миграцията, и за сигурност и отбрана, предаде БГНЕС.
В отговор Комисията предложи стратегически съкращения на някои от най-големите разходни програми, включително Общата селскостопанска политика, и всеобхватно увеличение на бюджета на ЕС.
Още: Украйна и токът през зимата: Мерките, за да има електричество
Още: Критично остава състоянието на пострадалите от кървавата баня в Магдебург
На пресконференцията Йотингер призна, че някои богати страни от ЕС са се отказали от идеята да плащат повече, но заяви, че очаква тези позиции да се смекчат в отговор на политическите реалности.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Шпионският скандал с българите в Лондон се разраства: Маникюристка следила политици
Още: Задържаха мъж, заплашвал да извърши престъпни деяния на коледен базар в Германия
В отговор на въпрос за Австрия, една от държавите, които заявиха, че няма да плащат повече, Йотингер каза, че вижда позицията на Виена като нещо като начало на наддаване. Той използва собствените си разговори със заинтересованите страни, за да очертае позицията на австрийското правителство като несъстоятелна.
"Австрийската позиция е тяхната начална позиция в преговорите", каза Йотингер. "Но чух от австрийската асоциация на земеделските производители, че не искат никакви съкращения. Така че можем да видим, че Общата селскостопанска политика остава неприкосновена... петима от деветимата началници на кантоните заявиха, че не искат никакви съкращения.“
Той добави: "Знам, че Австрия е много активна и силна в изследванията. Знам, че имат младо, мобилно поколение. Знам, че чрез свързването с Европа Австрия иска нови инфраструктурни проекти. Австрия иска по-голяма подкрепа за предприсъединителните проекти в балканския регион. И че Австрия правилно иска да има по-добра инфраструктура за контрол на външните граници.
Още: Тръмп да избира: Да предаде или не на Путин украински газ и минерали на стойност 26 трилиона долара
Още: След като спря тока на Абхазия, Русия ѝ "помага" - пуска го "хуманитарно"
„Вижте, аз не съм магьосник, дами и господа. Ще можем само да се опитаме да решим проблема с повече. Няма да можем с това, което имаме понастоящем. И затова смятам, че независимо от началната позиция, крайната позиция на дадено правителство може да бъде различна ".