Изглежда все по-вероятно мандатът на генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг начело на най-голямата организация за сигурност в света да бъде отново удължен, докато държавите членки опитват да постигнат споразумение за друг кандидат, който да го замени.
Още: Зеленски: Украйна не се отказва от НАТО
Столтенберг, бивш норвежки министър-председател, е най-високопоставеният цивилен служител на НАТО от 2014 г. насам. Мандатът му трябваше да изтече миналата година, но беше удължен за втори път, за да се гарантира стабилност в управлението на пакта след пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна през февруари 2022 г.
Президентът на САЩ Джо Байдън и колегите му от НАТО трябва да изберат наследник, когато се съберат за среща на върха във Вилнюс, Литва, на 11-12 юли. Нито един кандидат не е предложен публично, а лидерите обикновено решават с консенсус кой да бъде назначен.
Столтенберг разговаря с Байдън във Вашингтон във вторник. Според американски служител, запознат с разговорите на лидерите, Байдън е дал ясно да се разбере, че има високо мнение за някои от възможните кандидати, чиито имена са били спрягани в частни разговори за приемник на норвежеца.
Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)
Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)
Освен това Байдън посочил пред генералния секретар на НАТО, че "става все по-очевидно, че няма да има консенсус" сред съюзниците от НАТО за избора на нов лидер, каза служителят, пожелал анонимност.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Финландският премиер: Русия е постоянна заплаха за ЕС
Още: След нападението в Казан: Путин се закани с унищожителен отговор
Байдън е дал на Столтенберг ясно да разбере, че би приветствал той да остане по-дълго на поста - особено при положение, че не се вижда краят на войната в Украйна и предизвикателствата пред одобряването на Швеция за влизане в 31-членния алианс.
"Президентът смята, че Столтенберг е свършил забележителна работа през последната година и половина, ръководейки алианса по време на руското нахлуване. Той също така се чувства доста комфортно от това, че Столтенберг тежи поста си. Смята, че той е бил много ефективен лидер", каза служителят.
Длъжностното лице беше близо до това да каже, че Байдън направо е помолил Столтенберг да остане на поста ръководител на НАТО, но не го направи.
Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен
Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)
Запитан многократно в петък за бъдещето си начело на алианса, Столтенберг отговори: "Нямам какво повече да кажа по този въпрос. Неведнъж съм заявявал, че не търся удължаване на мандата си. Нямам други планове, освен да приключа работата си тук, когато мандатът ми приключи тази есен".
Официалният представител на САЩ също така заяви, че Байдън се е изказал ласкаво за датската министър-председателка Мете Фредериксен. НАТО желае да назначи жена на висшия пост, а датската премиерка се смяташе за фаворит след срещата си с Байдън по-рано този месец.
Но в телевизионно интервю в четвъртък Фредериксен заяви: "Не, не съм се насочила към НАТО". Тя все пак каза, че би подкрепила Столтенберг, ако той е готов да удължи мандата си.
Германският министър на отбраната Борис Писториус също даде да се разбере, че би подкрепил удължаването на мандата на Столтенберг, ако това се наложи.
"Ако не постигнем съгласие за кандидат за приемник, НАТО няма да може да мине без генерален секретар и, разбира се, аз съм за удължаване - особено като оценявам нашето сътрудничество", каза той пред репортери.
Норвежки медии съобщиха в петък, че Байдън е насърчил Столтенберг да остане на поста.
Норвежката обществена телевизия НРК съобщи, че е "научила", че посланието на Байдън към Столтенберг "не трябва да бъде разбирано погрешно: Йенс Столтенберг трябва да остане генерален секретар на НАТО още известно време".
Председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен също изключи вероятността за своята кандидатура. Други възможни имена, които бяха споменати, са министър-председателят на Нидерландия Марк Рюте и министърът на отбраната на Обединеното кралство Бен Уолъс, пише БТА.